Międzynarodowy hackaton otwartych danych - Open Data Day 2010 w Polsce
4 grudnia 2010 r. odbędzie się międzynarodowy Open Data Day. Tego dnia programiści (i nie tylko) w miastach na całym świecie spotkają się, by tworzyć aplikacje wykorzystujące otwarte dane publiczne. W ten sposób starają się skłonić lokalne, regionalne i państwowe władze do wdrażania polityki otwartości. Właśnie w związku z tym Centrum Cyfrowe organizuje spotkania w Warszawie i Krakowie. Spotkania będą miały formułę hackfestu – sprintu informatycznego.
Zaproszenie znajdziecie Państwo w tekście Open Data Day 2010 w Polsce. Hackaton odbędzie się 4 grudnia (sobota), w Warszawie, w siedzibie Centrum cyfrowego na ulicy Mińskiej 25 (5 minut piechotą od Dworca Warszawa Wschodnia), w godzinach 10.00-20.00 z możliwością dłuższej pracy dla chętnych. Początek o 10.00.
W ramach polskiego sprintu zostanie podjęta próba stworzenia następujących narzędzi:
- Narzędzie wizualizujące dane z Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące niedawnych wyborów samorządowych
- “Scraper BIPów” – serwis agregujący aktualne wiadomości z BIPów, tak by były widoczne w jednym miejscu, na bieżąco i czytelnie (Warszawa)
- Aplikację do wizualizacji danych GUS – punktem startu będzie niewielkie narzędzie przygotowane przez Krzysztofa Trzewiczka i Marcina Korzekwę na konferencję Kultura 2.0 2010 (Kraków)
- Narzędzie, które na poziomie gminy wykorzystywałoby dostępne informacje aby w sposób bardziej przejrzysty pokazywać działań władzy gminy (Warszawa, Kraków)
- Czwarty projekt jest nie-informatyczny: w ramach tak zwanego “book sprint” chcemy stworzyć materiały edukacyjne na temat otwartych danych (Warszawa)
Warto nadmienić, że Centrum cyfrowe jest wspierane przez grant z Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. A wydarzenie organizowane jest wraz z zespołem CiviCRM, Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Laboratorium BRAMA na Politechnice Warszawskiej.
Materiały gromadzone są m.in. na Hakaton Wika oraz na International Open Data Hackathon Wiki
Przeczytaj również:
- Przejmujemy państwo
- "Nowa nadzieja" w government 2.0? - rozmowa ze Zbigniewem 'Gandalfem' Branieckim o nowym projekcie
- TransparencyCamp Polska w kinie Wisła
A także inne teksty gromadzone przeze mnie w dziale re-use niniejszego serwisu.
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>