RPO podejmuje sprawę publikacji Antify
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę związaną z opublikowaniem przez Antifę listy "neofaszystów". Generalnie chodzi o to, że ludzie utożsamiający się z "grupą Anonymous" zaatakowali różne internetowe witryny, w tym "internetowe sklepy z nazistowską odzieżą", a w wyniku tego ataku wydobyli dane, m.in. osób zakupujących odzież w tych sklepach. Operację nazwano "#OpBlitzkrieg". Polscy antyfaszyści postanowili opublikować listę nazwisk ludzi z Polski. Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to element odpowiedzi na nadal istniejące w Sieci "listy proskrypcyjne" publikowane przez Redwatch (Blood & Honour).
Materiały z #OpBlitzkrieg opublikowano w internecie, w serwisie nazi-leaks.net (nazwa serwisu, jak rozumiem, nawiązuje do WikiLeaks). Na podstawie tych danych Antifa wybrała sobie polskie odesłania i udostępniła je pod tytułem #Operation Blitzkrieg PL- lista polskich faszystów.
Antifa, jak sama o sobie pisze, jest "grupą radykalnych antyfaszystów mających na celu fizyczne i ideologiczne wyeliminowanie skrajnej prawicy jako siły politycznej". Informacje o podjęciu przez Rzecznika Praw Obywatelskich sprawy publikacji Antify z urzędu można znaleźć na stronach Aktualności RPO. Rozumiem, że podjęcie tej sprawy oznacza działanie w interesie osób, których dane zostały opublikowane. Dokładnie na tej samej zasadzie, jak wówczas, gdy Rzecznik Praw Obywatelskich poparł stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, iż osoby wymienione na stronie www.redwatch.info w następstwie ukazywania ich jako „wrogów rasy” są ofiarami przestępstw. A mówiąc wprost - za publikacją Gazeta.pl - "Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz z urzędu zajmie się opisami aktów przemocy i nawoływaniem do zachowań agresywnych na stronach internetowych polskiej Antify".
Jeśli zaś chodzi o wcześniejsze doniesienia na temat list publikowanych na stronach Redwatch, to przeczytaj również:
- Mowa nienawiści w Internecie nie znającym granic państwowych
- Wyrok w sprawie trzech prowadzących redwatch.org
- We Wrocławiu toczy się sprawa dotycząca strony internetowej RedWatch
- Akt oskarżenia w sprawie redagowania Redwatch raz jeszcze trafił do sądu
- Redwatch działa sobie nadal
- Zablokowano Redwatch
- Aresztowany admin Redwatch
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>