Open Government Directive - próbka amerykańskich wytycznych otwartości administracji

Oczywiście w USA nie jest tak kolorowo, że wszystko jest powszechnie dostępne dla zainteresowanych i, że wszyscy są szczęśliwi, ale warto - mam wrażenie - odnotować Memorandum skierowane do szefów komórek wykonawczych i agencji podlegających Prezydentowi USA. Znalazły się tam wytyczne wydane przez szefa prezydenckiego biura zarządzania i budżetu (the Office of Management and Budget) w wykonaniu wcześniejszych wytycznych samego Prezydenta USA (the Memorandum on Transparency and Open Government). To są trochę takie założenia dla odpowiedników naszego Biuletynu Informacji Publicznej, więc można porównywać.

Wytyczne pn. Open Government Directive dostępne są na stronach whitehouse.gov. Chodzi w tych wytycznych o to, by szefowie podległych prezydentowi komórek wdrożyli zasady przejrzystości działania, ale również uczestnictwa strony społecznej w ich działaniach. Warto zapoznać się z tym dokumentem, a nawet pokusić się może o jakąś krytyczną analizę? Są tam takie elementy, jak konieczność przygotowania specjalnego planu przejrzystości (Open Government Plan - fragment wyjaśnienia: "Your agency’s Open Government Plan should explain in detail how your agency will improve transparency" - w planie twojej agencji powinno znaleźć się szczegółowe wyjaśnienie sposobu zwiększania przejrzystości jej działania... to tylko próbka).

Publikowanie informacji administracji publicznej online, zwiększanie jakości informacji tworzonych przez administrację, tworzenie i zinstytucjonalizowanie kultury otwartej administracji ("Culture of Open Government"), tworzenie ram polityki otwartości... To niektóre elementy tego dokumentu. Powstał on - jak wspomniałem - w wykonaniu wytycznych Prezydenta USA, które również można znaleźć w internecie: Transparency and Open Government

Proszę o komentarze.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Polecam Open Government

Polecam Open Government Directive: A First Wave of Data, or Rather A Trickle?. Wcale nie jest tak, że to, co znajdzie się w dokumencie opublikowanym na amerykańskiej stronie, zostanie od razu wdrożone. Mimo wszystko należy się spodziewać, iż z czasem ilość i jakoś publikowanych informacji będzie rosła.

Z innej nieco strony

http://www.openculture.com/2010/01/lessig_on_political_corruption_in_america.html

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>