Fora internetowe kołem zamachowym protestów sędziów i integracji prokuratorów(?)
Polska Agencja Prasowa poinformowała, że pojawiły się dwa interesujące (jako zjawisko) fora internetowe. Jedno ma organizować polskich sędziów (i to forum działa już od jakiegoś czasu), drugie prokuratorów (to pojawiło się niedawno i wydaje się, że stworzone jest przez pozycjonerów). Twórcy forum dla prokuratorów twierdzą, że forum ma służyć wymianie informacji oraz integracji środowiska, sędziowie ze stowarzyszenia IUSTITIA wykorzystują serwis "sędziowski", by prowadzić debatę: publikują stanowiska, linkują do odpowiedzi... Media relacjonują, "środowisko związane z Forum jest kołem zamachowym wszelkich akcji protestacyjnych sędziów zmierzających do realizacji ich słusznych postulatów płacowych". Oba fora nie podają informacji adresowych dotyczących osób prowadzących te fora...
Fora dyskusyjne dostępne są jedynie dla zalogowanych użytkowników (tak więc nie potrafię ocenić dyskusji, która dla mnie jest niedostępna). Forum sędziów znajduje się pod adresem sedziowie.net, forum prokuratorów pod adresem prokuratorzy.net. Informacje o tym publikuje za PAP Gazeta Prawna w tekście Prokuratorzy i sędziowie mają swoje fora internetowe.
Na stronie prokuratorów znajdują się loga Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, Stowarzyszenia Prokuratorów RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, są też loga Rzeczpospolitej, Gazety Prawnej i LEX-a. Tym forum, które oparte jest na Simple Machines Forum (SMF), administruje - wedle informacji w stopce - Profeum.pl (nie wiadomo w jakiej formie prawnej działa Profeum, ale na tej stronie napisano "zapraszamy wkrótce", a w tytule "zaślepki" ujawniono, że Profeum.pl zajmuje się pozycjonowaniem stron oraz tworzeniem sklepów internetowych). Na stornie prokuratorzy.net jest również link do forum dyskusyjnego sędziów.
Forum sedziowie.net wykorzystuje skrypt phpBB, są tam odesłania do forum dyskusyjnego asystentów (sędziów), jest link do Krajowej Rady Sądownictwa i do Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Nie wszystkie posty na tym forum są dostępne jedynie po zalogowaniu. Dostępny bez logowania jest np. post z pierwszego października 2008 roku, zatytułowany Informacja odnośnie protestu !!!!!!!!!!!!!. Tam czytamy:
Dziękujemy Wam za masowy udział w proteście wrześniowych w postaci „dni bez wokand”. Udział ponad 70-ciu procent sędziów dał sygnał pozostałym władzom, że nie można permanentnie ignorować słusznych żądań sędziów i pozostawać obojętnym wobec naszego nawoływania do zmian systemowych.
Z wielką przykrością odebraliśmy słowa Pana Ministra, nazywającego nas „podżegaczami”, a nasz protest politycznym, a nie merytorycznym. Właśnie nieuchronna wizja zapaści sądownictwa Polsce legła u podstaw naszych działań. To brak rozmów, przedkładających się na rzetelne projekty ustaw, przyjęte przez RM, zmusza nas do publicznego wskazywania „dalszej drogi”…
(...)
Tym samym, pozostając w oczekiwaniu na projekty ustaw, pozwalające pozytywnie ocenić działania zmierzające do realnego uczynienia z zawodu sędziego „korony zawodów” prawniczych, a dbając o interes społeczeństwa, któremu służymy musimy przygotować się do długofalowego, dalszego protestu.
(...)
Są tu również dostępne różne uchwały Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.
O ile dostęp do "stanowisk" podpisanych przez konkretne stowarzyszenie pozwala mi wierzyć w misję witryny internetowej (chociaż w serwisie sędziowie.net brak adresu i nazwisk, co czyniłoby zadość obowiązkom informacyjnym z art. 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną), to gdzieś z tyłu głowy świeci mi się czerwona lampka, gdy patrzę na serwis prokuratorzy.net: pozycjonowanie i przygotowywanie sklepów w asortymencie administratora forum każe mi się zastanawiać nad tym, czy - mimo asocjacji i umieszczenia logo wiarygodnych na "rynku prawniczym" przedsiębiorstw, mediów i instytucji - strona prokuratorzy.net nie jest jedynie próbą wykorzystania trendu zapoczątkowanego przez organizujących się sędziów? Kto właściwie prowadzi te fora internetowe?
Domenę prokuratorzy.net zarejestrował Tatarata Krzysztof z Wrocławia (adresy mailowe podawane w forumlarzach rejestracyjnych świadczą chyba o świadomości aktywności spamerów: przed małpką występują takie ciągi znaków jak k32v7lhtre4pf5rekfid czy u0qyjfomljwwsu3pejbc, zaś po małpce nazwy hostów: s.o-w-o.info i p.o-w-o.info; wedle serwisu Spamnations o-w-o.info może być powiązane z kilkoma domenami, z których zarejestrowano incydenty związane z przesyłaniem niezamówionych informacji...). Pan Krzysztof umieścił poniżej komentarz, a więc sygnalizuję w tym miejscu wyjaśnienie dotyczące "chowania danych przez rejestratora czyli OVH".
Sędziowie wydają się bardziej wiarygodni (chociaż po ogłoszeniu o powstaniu nowego serwisu na pl.comp.www.nowe-strony pojawiło się trochę "krytycznych uwag" dotyczących wykonania serwisu). Tu też rejestrującym domenę (co wiemy po przejrzeniu stosownego whois) jest p. Rafał Puchalski z Przemyśla, a z opublikowanego w Gazecie Prawnej tekstu pt. Zaprotestowało tylko 10 proc. sędziów wiemy, że Rafał Puchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu, jest twórcą i administratorem branżowego forum dyskusyjnego dla sędziów działającego od 2006 roku. Informowały o tym serwisie takie media jak TVN24 (por. Sędziowie chcą podwyżek), Gazeta.pl (por. Sądy bez sędziów)...
Trochę czasu musiałem poświęcić "grzebiąc" w internecie, by mniej więcej założyć, że strona sedziowie.net jest rzeczywiście prowadzona przez sędziów. Co z prokuratorzy.net? Czy pozycjonerzy, po zdobyciu atrakcyjnej domeny, postanowili "zorganizować środowisko prokuratorów" tak, jak środowisko sędziów organizuje sędzia Puchalski? A jeśli to prawdziwi prokuratorzy (którzy po prostu zaufali przedsiębiorcy, który przy okazji zajmuje się pozycjonowaniem i sklepami internetowymi), to dlaczego nie podają w serwisie danych wynikających z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną? Skoro na stronie prokuratorzy.net jest logo Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP oraz logo Stowarzyszenia Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej, to może warto zapytać, czy wiedzą kto prowadzi prokuratorzy.net i do nich linkuje?
A skoro już mówimy o serwisach pozwalających na dyskusje sędziów i prokuratorów - czy te serwisy są dziennikami lub czasopismami i zostały zarejestrowane w sądzie rejestrowym? Redaktor Gazety Bytowskiej został uznany przez sądy za osobę naruszającą normę karną Prawa prasowego, a prokuratorzy oskarżający go w tej sprawie twierdzą konsekwentnie, że jego czynu nie można uznać za działania o znikomej społecznej szkodliwości... Poza tym zastanawiam się - kto stanie przed sądem, gdy w internetowych serwisach sędziów i prokuratorów pojawi się "materiał prasowy" naruszający prawo?
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Witam serdecznie autora
Witam serdecznie autora tematu. Jako, że zostałem w pewnym sensie "wywołany do tablicy" więc może odpowiem na pytania postawione w artykule i ukrócę tą teorię spiskową. Postaram się również nie atakować bezpodstawnie autora artykułu jak on mnie :)
Tak, wdrożyłem to forum i zajmuję się jego administracją - na prośbę pewnych prokuratorów, których danych nie ujawnię. Nie mam podstaw do ujawnienia tych danych. Dla rozwiania jakichkolwiek wątpliwości, nadmienię, że nie mam działalności gospodarczej (od nowego roku planuję - więc dlatego informacja "ZAPRASZAMY WKRÓTCE" na przyszłej stronie firmowej). Wdrożenie forum odbyło się na podstawie umowy zlecenie i oczywiście należny podatek od tego zostanie odprowadzony. Jak od każdego innego zlecenia wykonywanego przez mnie. Nie widzę tutaj żadnych problemów.
Jak zapewne Pan wie, forum jest bardzo świeże i nie wszystko jest jeszcze tam dopięte na ostatni guzik. Problem będzie rozwiązany, proszę się nie martwić. I dziękuję za zwrócenie uwagi.
Niestety muszę stwierdzić, że zarzut jest śmieszny - jasno jest napisane, że ja tylko administruję forum, czyli dbam o sprawy techniczne. Jeżeli poświęciłby Pan choć chwilę czasu na zarejestrowanie się na forum, stwierdziłby Pan, że nie udzielam się tam bo i po co. Robię to na czym się znam, resztę zostawiam innym
Tak, domenę zarejestrowałem ja i dzierżawię ją w ramach umowy zlecenia odpowiedniej osobie (prokuratorowi)
Z tego co wiem to jest to chowanie danych przez rejestratora czyli OVH. Szczegóły dowie się Pan na stronie www.ovh.pl
Po pierwsze, z doświadczenia powiem, że ta domena wcale nie była atrakcyjna jeszcze 2-3 tygodnie temu kiedy ją rejestrowałem. Ale jeżeli nadal widzi Pan tą super atrakcyjność to dodam, że wolne są jeszcze np. prokuratorzy.info, prokuratorzy.org czy prokuratorzy.biz. Proszę kupić sobie te domeny, może zostanie Pan milionerem. Po drugie, nie miałbym żadnej korzyści jako pozycjoner, prowadząc forum zamknięte - a tak to jest
w przypadku forum prokuratorzy.net
Jeżeli ma Pan jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, proszę zamieścić je tutaj lub przesłać na mój adres mailowy. Z chęcią wyjaśnię kolejne spiskowe teorie.
Zadał sobie Pan tyle trudu na wyszukiwanie jakichś dziwnych powiązań, a nie chciał Pan poświęcić 5 minut na zarejestrowanie się na forum i zobaczenie jak jest naprawdę. Od siebie dodam, że poczułem się lekko urażony tym artykułem. Prosiłbym również o poprawienie artykułu, bo większość nie pokrywa się z prawdą.
Pozdrawiam,
Krzysztof Tatarata
Profeum.pl
Dlaczego nie poświęciłem 5 minut na rejestrację?
Cieszę się, że postanowił Pan umieścić komentarz dotyczący opublikowanego przeze mnie tekstu. Dlaczego nie "poświęciłem 5 minut na zarejestrowanie się na forum i nie zobaczyłem jak jest naprawdę"? Nie wiem kto miałby dostęp do moich danych, nie wiem jak by były te dane wykorzystywane, nie wiem czy mógłbym się "wykasować" i tak dalej. Jeśli prosi mnie Pan o poprawienie artykułu - chętnie to zrobię, jeśli wskaże Pan informacje niezgodne z prawdą. Jedną wątpliwość, którą mogę wyjaśnić w tekście - kwestie adresów mailowych w bazie whois (czyli "chowanie danych przez rejestratora") już zaznaczyłem.
Skoro nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, to nie jest prawdą Pana teza, że "jasno jest napisane, że Pan tylko administruję forum". W serwisie nie widać Pana nazwiska ani adresu. Jest nazwa domenowa innego Pańskiego serwisu. To jest - w moim odczuciu - istotna różnica. Przy okazji cieszę się, że uznał Pan moje uwagi za warte wykorzystania w celu "dopięcia na ostatni guzik".
Skoro informacje na temat prowadzonego przez Pana forum podaje Polska Agencja Prasowa, a za nią inne media (w tym Gazeta Prawna), to w swoim tekście zastanawiam się kto serwis prowadzi i dlaczego - na ten temat informacji w mediach nie znalazłem.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Być może faktycznie zwrot
Być może faktycznie zwrot "administracja forum" nie jest najszczęśliwszy. Dla mnie i dla osób z "mojej branży" jest jednoznaczny, ale być może dla innych już nie. Dlatego zostało to zmienione na jednoznaczny zwrot "obsługa techniczna".
Co do rejestracji to nie widzę problemu w udostępnianiu danych nawet w przypadku bardzo podejrzanego serwisu. Przecież nie musi Pan podawać adresu email jednoznacznie identyfikującego dane konto z Panem. Tylko to wymagane jest przy rejestracji i konto oczywiście można usunąć. Nawet jeżeli na innych forach/serwisach nie byłoby takiej opcji to administrator na taką prośbę ma OBOWIĄZEK usunąć konto
Pozdrawiam.
Nie lubię dostawać spamu
To nawet nie chodzi o identyfikację. Po prostu nie lubię dostawać spamu.
Jeszcze przywołam art. 23. ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która odnosi się do obowiązków informacyjnych przewidzianych w art. 5 tej ustawy:
Pojawia się pytanie: dlaczego - jeśli sędziowie i prokuratorzy nie dostrzegają obowiązków danych przez ustawy - ja, albo inni ludzie, którzy mniej lub bardziej aktywnie działają w internecie, tworząc serwisy internetowe, komentując, etc., mają starać się przestrzegać przyjmowane w Polsce normy dotyczące "gospodarki elektronicznej", czy "społeczeństwa informacyjnego" (wiem, że czasem jest to bardzo trudne, by to prawo przestrzegać, czasem przestrzeganie prawa oznacza niemożność jakiejkolwiek aktywności, etc, ale przecież trzeba przynajmniej wierzyć w jakiś system prawny, w jakieś elementy tworzące tzw. "pewność obrotu")?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Skoro informacje na temat
Kolejna nieprawdziwa informacja. Wyjaśniłem Panu w poprzedniej wypowiedzi, że nie prowadzę tego forum (a jedynie obsługuję je pod względem technicznym) a Pan z uporem maniaka powtarza to jak mantrę.
KOP
Z tym wątkiem wiąże się działalność Komitetu Obrony Prokuratorów, o którym mowa m.in. w takich tekstach, jak opublikowany w Gazecie Wyborczej Komitet obrony prokuratorów, omówiony w Wirtualnej Polsce za PAP tekst opublikowany w Dzienniku Polskim, którego omówienie zatytułowano Czy Komitet Obrony Prokuratorów jest legalny?. Z tych tekstów wynika, że KOP powstał w ramach Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury w Krakowie (chociaż były tu również wątpliwości i nie wiem jak zostały rozwiane). Są też Prokuratorzy ograniczają protest, ale nie rezygnują z Rzeczpospolitej i Prokuratorzy ograniczają protest z Gazety Prawnej. Te ostatnie z 18 września 2008 roku. W tekście Prokuratorzy mają swoje forum internetowe wypowiada się prok. Jacek Skała, jeden ze współzałożycieli Komitetu Obrony Prokuratorów (KOP), który poinformował: "Nasze forum ma służyć wymianie informacji oraz integracji środowiska"...
W tekście Prokuratorzy strajkują, bo domagają się podwyżek można przeczytać:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
"Trochę czasu musiałem
Mnie to zajęło około w google 0,48s. Faktycznie to jest trochę czasu.
...........
u sędziów sie nie da usunąc konta.. zal
skandal
Na powyżej opisanych forach mozna spotkac sie z wyjątkową impertynencja użytkowników.