Tiffany v. eBay - za oceanem na razie wygrywa eBay

Niedawno wszyscy emocjonowali się wyrokiem we Francji i we wszystkich serwisach można było przeczytać: eBay ma zapłacić na rzecz LMVH odszkodowanie w wysokości 38,6 mln euro. Jako, że ten wyrok nie jest prawomocny, zakładam, że będzie odwołanie (por. eBay się odwoła od paryskiego wyroku). Ale to bitwa tocząca się we Francji. Nasz wszechwiedzący narrator odwraca się w kierunku Statuy Wolności i może relacjonować amerykański spór, w którym właśnie zapadło rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji. W tym sporze również bierze udział eBay i spółka ze stajni LMVH, czyli Tiffany. A ten wyrok, który zapadł 13 lipca w USA, oznacza, że za ocenaem wygrywa eBay...

O sprawie Tiffany (NJ) Inc. v. eBay Inc. pisze krótko Tomek Rychlicki (przywołując zresztą sygnaturę wyroku: No 04 Civ. 4607 (RJS) (S.D.N.Y July 14, 2008) - nawiasem mówiąc wyrok ten jest dostęny online (PDF)). Tomek również odsyła do komentarzy na temat rozstrzygnięcia: Eric Goldman napisał o tym w tekście Tiffany v. eBay District Court Opinion Analysis, a Marty Schwimmer w tekście Breaking! EBay Prevails Over Tiffany in SDNY - Text of Decision.

Sprawa dotyczy odpowiedzialności platformy aukcyjnej za naruszenia praw własności intelektualnej (a konkretnie praw ze znaków towarowych, co się m.in. wiąże z problemem obrotu towarami "podrobionymi"). Sąd w Nowym Jorku stwierdził, że eBay nie ponosi odpowiedzialności za naruszanie praw ze znaków towarowych spółki Tiffany (czyli rozstrzygnięcie w USA idzie w innym kierunku, niż rozstrzygnięcie we Francji, w sporze między tymi samymi "markami" - napisałem markami, bo to globalne korporacje, gdzie jeden dział w przedsiębiorstwie czasem jest wielkości polskiej spółki, więc oddział w USA a oddział w Europie mogą realizować odmienną politykę, etc...).

Dlaczego sąd uznał, że w USA eBay nie ponosi odpowiedzialności? Ponieważ, kiedy Tiffany przesłało platformie handlowej listę ofert na towary, które zdaniem spółki naruszały prawa ze znaków towarowych - eBay... usunął sporne materiały z internetu. A więc zareagował zgodnie z zasadami - nazwijmy je umownie: "notice and takedown" (por. na ten temat ostatnio w serwisie: Dyskusje: Odpowiedzialność firmy hostingowej za przechowywanie danych o bezprawnym charakterze).

Tak, jak zakładałem, że eBay będzie się odwoływał we Francji, teraz zakładam, że Tiffany będzie odwoływać się w USA...

Sięgnij również do działu aukcje niniejszego serwisu (ze szczególnym uwzględnieniem tekstu o sytuacji w Niemczech: Roszczenie przeciwko serwisom aukcyjnym o zaniechanie naruszenia).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Analogicznie

Czy analogicznie właściciel bazaru albo centrum handlowego, wynajmujący powierzchnię innym podmiotom prowadzącym działalność handlową, powinien ponosić odpowiedzialność za ewentualne naruszenia przez nich praw własności intelektualnej?

Tak jest w US

powinien ponosić odpowiedzialność za ewentualne naruszenia przez nich praw

Dokładnie tak stwierdził amerykański sąd w wyroku w sprawie Fonoviva, Inc. v. Cherry Auction, Inc., 76 F.3d 259 (9th Cir. 1996).

eBay wygrywa w Belgii

ksiewi's picture

Właśnie znalazłem informację, że eBay wygrał podobną sprawę w Belgii.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>