Semafor: co chciałbyś wiedzieć, ale bałbyś się zapytać?

SEMAFOR logoW dniach 22–23 stycznia 2008 r., w hotelu Marriott, w Warszawie, odbędzie się konferencja "Semafor: Security, Management, Audit Forum". Konferencja organizowana jest przez Computerworld, ISACA oraz ISSA Polska, a mnie w jej trakcie przypadło w udziale poprowadzenie jednego z bloków tematycznych: Prawo, bezpieczeństwo i biznes. Rozwinięciem tego tytułu jest następujący opis: "Co wolno policji, a czego biznes nie musi? Problem dowodu elektronicznego. Ściganie przestępstw internetowych a tajemnica przedsiębiorstwa. Praktyczna współpraca biznesu z organami ścigania". Jako prowadzący będę miał pewną swobodę kształtowania toku dyskusji. Mam pewne pomysły, ale może czytelnicy chcieliby później w relacji poznać jakieś konkretne wątki? Można zostawiać sugestie :)

Poszukując informacji na temat konferencji najlepiej udać się na stronę Computerworld'a. Tam m.in agenda i wszystkie potrzebne informacje. Może być ciekawie w gronie "bezpieczników". W dyskusji panelowej, którą będę prowadził, biorą udział również panowie Adam Haertle (UPC Polska), Robert Pająk (Interia.pl), Krzysztof Paradowski (Komenda Główna Policji) oraz dr Wojciech Wiewiórowski (MSWiA; zresztą czytelnik i komentator tego serwisu :).

Ja chciałbym pociągnąć temat głośnego wciąż "nagrania" (por. Gdzie są media w sporach o technologię? i Skryte nagrania w praktyce sprawowania władzy publicznej, a to w prosty sposób wiąże się z tekstem Prokuratura medialna i prezentacja materiału i, ogólnie, z retencją danych ) i kwestii zbierania cyfrowych dowodów (mam na myśli problem formalnych procedur). Tu też pytanie o "nieformalne" porozumienia dużych portali z policją, bo przecież wiadomo, że współpraca wymagana przepisami powoduje "wydeptywanie" pewnych ścieżek. Przy okazji jest jeszcze kwestia "tajemnicy korespondencji", która - jak to było kiedyś odnotowane w tekście Handel via skrzynka poczty elektronicznej - a wcześniej co? - stała się powodem zachwiania się organów ścigania w niezłomej walce z "piractwem" (tu również warto sięgnąć do tekstu Po apelacji Szwed uniewinniony z powodu niewystarczających dowodów, ale również do Fałszowanie treści SMS'ów i "dowody" cyfrowe).

Co do konferencji, to chciałbym zwrócić uwagę również na referat Romana Biedy, który zatytułowany jest "Outsourcing i paragrafy", a w nim poruszy problematykę umów na audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego. Również warto wskazać wystąpienie Przemysława Jaroszewskiego, który przedstawi statystyki z obsługi przypadków naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznego zgłoszonych do zespołu CERT Polska. Oczywiście atrakcji przygotowano więcej.

Gdyby ktoś chciał wywrzeć wpływ na prowadzącego mój panel, to proszę się nie krępować. Ja generalnie nie jestem chyba podatny na naciski, ale w drodze wyjątku, jeśli sugestia będzie ciekawa...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Kryminalistyka: centralizacja i autonomizacja systemu

VaGla's picture

Myślę, że warto tu podlinkować dokument pt. Sprawozdanie z prac Zespołu do opracowania koncepcji utworzenia jednostki badawczo-rozwojowej na bazie laboratoriów kryminalistycznych Policji powołanego decyzją nr 385 Komendanta Głównego Policji z dnia 5 czerwca 2007 r. (PDF).

Z wniosków:

...uznano, iż przekształcenie Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP oraz laboratoriów kryminalistycznych KWP/KSP w jednostkę badawczo-rozwojową jest możliwe i uzasadnione. Utworzona jednostka badawczo-rozwojowa powinna pozostać w strukturach Policji i działać na podstawie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych oraz ustawy o Policji. Będzie ona wykonywać zadania na rzecz Policji co najmniej w dotychczasowym zakresie, na zasadach uzgadnianych na drodze porozumień z właściwymi miejscowo kierownikami jednostek organizacyjnych Policji, uwzględniając interes i potrzeby Policji.
(...)

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

relacja z debaty

VaGla's picture

Istotnie. Na stronie tygodnika Computerworld opublikowano relację z debaty "Co wolno policji": I Ty możesz być podejrzany!. Jest chyba jakiś kłopot z tymi klipami, bo ciężko je zobaczyć, ale może ktoś będzie miał ochotę i mu się uda.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>