Kto będzie informatyzował polską administrację II (dwa)

Minister Ludwik Dorn podał się do dymisji z funkcji Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest również ministrem właściwym ds informatyzacji. Na dzisiejszej konferencji w Pałacu Prezydenckim Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że w dniu jutrzejszym odbędzie się uroczystość powołania nowego szefa resortu.

Premier powiedział, że dymisja Ministra Ludwika Dorna wynika z pewnej różnicy zdań w zakresie prowadzenia projektów, w które zaangażowane są również inne ministerstwa ("sprawa była czysto merytoryczna" - powiedział Premier). Nie chce spekulować, ale przypomnę jedynie doniesienia: Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości nabiera tempa, Elektroniczne czy biometryczne dowody osobiste?, Zamówienia publiczne w informatyce.

Nie ma planów podziału MSWiA.

Zmiana na stanowisku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma znaczenie dla polskiej informatyzacji. Ludwik Dorn przewodniczył Międzyresortowemu Zespółowi do spraw Informatyzacji, który jest organem pomocniczym Rady Ministrów. Niedawno przyjęto Plan Informatyzacji Państwa i następca ministra będzie odpowiedzialny za realizację planu. Trwają prace nad „jednym okienkiem” i innymi „elektronicznymi” usługami administracji publicznej. Informatyzują się sądy (resort sprawiedliwości), informatyzują się podatki i deklaracje (resort finansów). A jeszcze resort spraw wewnętrznych objął opieką zasoby geodezyjne…

Aktualne jest pytanie: Kto będzie informatyzował polską administrację?

Następne posiedzenie Rady Informatyzacji odbędzie się pod koniec lutego. Zobaczymy komu będzie wówczas doradzała Rada.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

No to jest problem

Wydaje mi sie, ze ta zmiana na pewno nie przyspieszy informatyzacji, wręcz przeciwnie - dość znacznie ja opozni. Trzeba bedzie wiele rzeczy zaczynac od nowa, wydawac nowe pelnomocnictwa, itp.

Nowym Ministrem Spraw

Nowym Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji ma zostać Janusz Kaczmarek, aktualnie szef Prokuratury Krajowej, powołany pod koniec 2005 roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. W latach 2000-2001, gdy ministrem sprawiedliwości był Lech Kaczyński, Kaczmarek był wiceprokuratorem generalnym.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Rzeczpospolita o dymisji Ministra Dorna

W Rzeczpospolitej ukazał się artykuł zatytułowany Ludwik Dorn odszedł z MSWiA, w którym czytamy: "Jednym z głównych powodów tej rewolucyjnej zmiany miało być iskrzenie na linii MSWiA -Ministerstwo Sprawiedliwości. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że osią konfliktu między Ludwikiem Dornem i Zbigniewem Ziobrą stała się sprawa sposobu finansowania informatyzacji urzędów, m.in. z funduszy unijnych. A kroplą, która przelała czarę, była kwestia obsady szefa Centralnego Biura Śledczego. Dorn miał się nie zgodzić na to, by CBŚ kierował człowiek związany z ministrem sprawiedliwości". W przywołanym wyżej tekście z 26 stycznia pisałem "...obszarów podległych Ministerstwu Sprawiedliwości a związanych z informatyzacją jest coraz więcej. Dlatego właśnie dziennikarze dzwonią i pytają czy jest jakiś konflikt między Ministerstwem Sprawiedliwości a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie tego kto będzie informatyzował Rzeczpospolitą?"
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>