Kto będzie informatyzował polską administrację II (dwa)
Minister Ludwik Dorn podał się do dymisji z funkcji Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest również ministrem właściwym ds informatyzacji. Na dzisiejszej konferencji w Pałacu Prezydenckim Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że w dniu jutrzejszym odbędzie się uroczystość powołania nowego szefa resortu.
Premier powiedział, że dymisja Ministra Ludwika Dorna wynika z pewnej różnicy zdań w zakresie prowadzenia projektów, w które zaangażowane są również inne ministerstwa ("sprawa była czysto merytoryczna" - powiedział Premier). Nie chce spekulować, ale przypomnę jedynie doniesienia: Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości nabiera tempa, Elektroniczne czy biometryczne dowody osobiste?, Zamówienia publiczne w informatyce.
Nie ma planów podziału MSWiA.
Zmiana na stanowisku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma znaczenie dla polskiej informatyzacji. Ludwik Dorn przewodniczył Międzyresortowemu Zespółowi do spraw Informatyzacji, który jest organem pomocniczym Rady Ministrów. Niedawno przyjęto Plan Informatyzacji Państwa i następca ministra będzie odpowiedzialny za realizację planu. Trwają prace nad „jednym okienkiem” i innymi „elektronicznymi” usługami administracji publicznej. Informatyzują się sądy (resort sprawiedliwości), informatyzują się podatki i deklaracje (resort finansów). A jeszcze resort spraw wewnętrznych objął opieką zasoby geodezyjne…
Aktualne jest pytanie: Kto będzie informatyzował polską administrację?
Następne posiedzenie Rady Informatyzacji odbędzie się pod koniec lutego. Zobaczymy komu będzie wówczas doradzała Rada.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
No to jest problem
Wydaje mi sie, ze ta zmiana na pewno nie przyspieszy informatyzacji, wręcz przeciwnie - dość znacznie ja opozni. Trzeba bedzie wiele rzeczy zaczynac od nowa, wydawac nowe pelnomocnictwa, itp.
Nowym Ministrem Spraw
Nowym Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji ma zostać Janusz Kaczmarek, aktualnie szef Prokuratury Krajowej, powołany pod koniec 2005 roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. W latach 2000-2001, gdy ministrem sprawiedliwości był Lech Kaczyński, Kaczmarek był wiceprokuratorem generalnym.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Rzeczpospolita o dymisji Ministra Dorna
W Rzeczpospolitej ukazał się artykuł zatytułowany Ludwik Dorn odszedł z MSWiA, w którym czytamy: "Jednym z głównych powodów tej rewolucyjnej zmiany miało być iskrzenie na linii MSWiA -Ministerstwo Sprawiedliwości. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że osią konfliktu między Ludwikiem Dornem i Zbigniewem Ziobrą stała się sprawa sposobu finansowania informatyzacji urzędów, m.in. z funduszy unijnych. A kroplą, która przelała czarę, była kwestia obsady szefa Centralnego Biura Śledczego. Dorn miał się nie zgodzić na to, by CBŚ kierował człowiek związany z ministrem sprawiedliwości". W przywołanym wyżej tekście z 26 stycznia pisałem "...obszarów podległych Ministerstwu Sprawiedliwości a związanych z informatyzacją jest coraz więcej. Dlatego właśnie dziennikarze dzwonią i pytają czy jest jakiś konflikt między Ministerstwem Sprawiedliwości a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie tego kto będzie informatyzował Rzeczpospolitą?"
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination