Syfon w walce z cenzurą

Psiphon (syfon) - to program opracowany przez hacktywistów z kanadyjskiego zespółu Citizen's Lab (por. Net ninjas). Założenie rozwiązania jest takie, że na zasadzie osobistych kontaktów użytkownicy komputerów podłączonych do Sieci działającej na bardziej liberalnej zasadzie pozwalają korzystać z tych komputerów osobom z bardziej restrykcyjnych obszarów Sieci. To pomysł na "walkę z cenzurą".

Gazeta.pl: "Rozwiązanie jest genialnie proste. Program korzysta z tego samego protokołu co zaszyfrowane transakcje finansowe. Gdyby więc wymyślono "antidotum" na Psiphona, to taki program będzie też blokował szyfrowane transakcje bankowe. A na to żaden rząd sobie nie pozwoli. Psiphon nie jest pancerny. Chiński internauta może udostępnić hasło nieodpowiedniej osobie. Jest też ryzyko, że irańska czy chińska służba bezpieczeństwa uruchomi program na swoich stronach, by zwabiać śmiałków".

the Citizen Lab uruchomiło już strone poświęconą Syfonowi. Na tej stronie znajduje się FAQ (na razie w języku angielskim), dopiero ma się tam znaleźć kod źródłowy oprogramowania ("Coming Soon...")

diagram działania programu Psiphon

Jak działa Psiphon? Chodzi o stworzenie sieci społecznej w ramach istniejącej infrastruktury. Jedni użytkownicy odbijają się od cenzurujących Sieć barier w swoich krajach (nie mogą np. bezpośrednio przeglądać zasobów Wikipedii), jednak mogą połączyć się z komputerem użytkownika po drugiej stronie muru i za jego pośrednictwem przeglądać blokowane zasoby. Relacja między użytkownikami (ze sfery cenzurowanej i tej bardziej liberalnej) opiera się na osobistych kontaktach (osobiste stworzenie konta i nadanie hasła konkretnej osobie).

Przeczytaj również:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>