DDoS na Gazeta.pl

Wolność komunikacji zaatakowała wolność słowa? Taka mi się nasunęła sentencja. Podobno wczoraj (tj. 30 listopada) Gazeta.pl "stała się obiektem cyber-ataku". Jeśli opublikowany w serwisie opis jest prawidłowy, to chodzi o atak typu DDoS (Distributed Denial of Service), jak się wydaje - z udziałem botnetów na Łotwie, w Rosji, Hiszpanii, Iranie oraz z krajów azjatyckich.

Gazeta.pl: "W czwartek, 30 listopada o godz. 19.00, Gazeta.pl stała się obiektem cyber-ataku. 80 tysięcy komputerów, w przeważającej części z zagranicy, zaczęło łączyć się z pierwszą stroną gazeta.pl w tym samym czasie. Ich celem nie było włamanie do systemu, ale zablokowanie go. Komputery łączyły się z gazeta.pl początkowo z adresów na Łotwie, w Rosji, Hiszpanii, Iranie, a dziś z innych krajów azjatyckich. Atakujący wchodzą na strony gazeta.pl przez łącza Netii i TP. Tylko przez łącza Netii ruch był wczoraj 500 razy większy niż normalnie."

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

To fakt, wczoraj wręcz

To fakt, wczoraj wręcz niemożliwe było korzystanie z portalu. Ciekawe kto za tym stał: Konkurencja z Dziennika czy MW, a może zupełnie kto inny?

Witam wszystkich

Witam wszystkich użytkowników!

Jest to ciekawy zbieg okoliczności. W tym samym czasie w firmie hostingowej, z ktorej usług korzystam przeprowadzono atak DDoS. Niestety do tej pory nie udało się "im" z tym poradzic :(. Uzyskałem informacje, że zdarzenie został zgłoszone na policję. Nie ukrywam, że to mnie trochę rozbawiło bo jeżeli ktoś z szanownej firmy zadzwonił pod 997 (lub 112) to bardzo jestem ciekaw jaką odpowiedź uzyskał od policjanta dyżurującego ;) Pozostaje tylko nadzieja, że stroż prawa zgłosił to tam gdzie trzeba... no własnie czy w ogóle w Polsce istnieje takie miejsce, do którego można zgłaszac takie akcje?

pozdrawiam!

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>