Zniesienie wiz i dane osobowe

Ponoć jeśli zgodzilibyśmy się przekazywać do USA dane o osobach posiadających paszporty, to USA mogłoby rozważyć zniesienie wiz. Powstał pomysł zbudowania przez kraje ubiegające się o zniesienie wiz do USA komputerowego systemu informacji o osobach posiadających paszporty, do którego miałyby wgląd służby specjalne z za oceanu. Co z ochroną prywatności?

Gazeta Wyborcza w tekście USA zniosą nam wizy, ale stawiają warunki: "Nowy system wymagałby od naszego rządu, by Amerykanom automatycznie przekazywał on dane o zgubionych czy sfałszowanych paszportach. I wprowadza bezwzględny wymóg posiadania przez podróżnych lecących do USA paszportów biometrycznych z czipami, na których zakodowane sa dane pasażera, spełniających specyficzne amerykanskie standardy".

Na stronach Ambasady USA w Polsce można zapoznać się z tekstem Prezydent Bush oznajmia zamiar dążenia do modyfikacji programu ruchu bezwizowego, a tam m.in.: "Program ruchu bezwizowego, zainicjowany w 1988 roku, umożliwia przyjazd bez wiz do Ameryki obywatelom uczestniczących w nim państw w celach biznesowych bądź turystycznych na okres do 90 dni. Każdego roku w ramach programu odwiedza Amerykę blisko 16 mln osób, co stanowi ponad jedną drugą ogólnej liczby osób przyjeżdżających do USA w celach biznesowych bądź turystycznych (...) Jednakże program od czasu jego wprowadzenia nie doczekał się znaczących modyfikacji, które brałyby pod uwagę nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa USA. Musimy go doskonalić i zwiększać środki bezpieczeństwa dla ochrony Stanów Zjednoczonych i osób do nas przyjeżdżających. W celu modyfikacji programu prezydent będzie zabiegał o rozbudowę jego elementów zabezpieczających, w tym obszarów związanych ze zbieraniem i udostępnianiem danych oraz informowaniem o zaginionych i skradzionych poszportach... "

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Bezprawie(?)

ppb's picture

Wprawdzie prawnikiem nie jestem, ale pomysł ten wydaje mi się niedorzeczny. Jeśli Polska zrobiłaby coś takiego bez referendum, byłoby to jawnym naruszeniem ochrony danych osobowych, a nawet jeśli byłoby referendum, to przecież tylko ci głosujący 'tak' wyraziliby swoją zgodę na takie przekazanie danych, a oni nie mogą decydować za wszystkich. Ciekaw jestem, czy gdyby doszło do takiego przekazania danych, mógłbym domagać się poszanowania swoich praw przed Trybunałem Praw Człowieka...

Festung America

Informowaniu o zagubionych, utraconych, sfałszowanych lub wycofanych paszportach - tak. Przekazywaniu danych osobowych ze znacznym wyprzedzeniem - stanowcze nie. Przynajmniej do czasu, aż najbardziej rozwinięta twierdza na świecie zacznie prawnie chronić dane osobowe.

tommy
_____ http://www.put.poznan.pl/~tommy

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>