System Informacji Oświatowej

Sejm przyjął ustawę dotyczącą sposobów działania Systemu Informacji Oświatowej (zobacz projekt), który w założeniach ma przystosować nasz system edukacyjny do wymogów Unii Europejskiej.

I znów wypłynęła sprawa wolnego oprogramowania. Zdaniem Pani Minister Łybackiej otwartość kodu programu komputerowego jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Szanowna Pani Minister: otwartość kodu nie zagraża bezpieczeństwu, a Unia Europejska skłania się ku wolnemu oprogramowaniu z otwartym kodem właśnie. Co do bezpieczeństwa danych - może być wręcz przeciwnie: nieznane algorytmy, nieznane procedury, nieznani odbiorcy informacji.

A o co dokładnie chodzi? "Podmioty prowadzące bazy danych oświatowych są obowiązane do korzystania z programów informatycznych umożliwiających zakładanie, aktualizowanie zbiorów danych, budowę baz danych oświatowych i ich scalanie".

Zdaniem minister Łybackiej, której ministerstwo ustali co to za oprogramowanie - takim "programem informatycznym" jest oczywiście Microsoft Windows. "Minister Łybacka nie wie co mówi. Ujawnienie kodu źródłowego nie powoduje wycieku danych" - powiedział dziennikarzom "Gazety Wyborczej" dr Wacław Iszkowski - prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

[7thGuard][Interia]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>