Recycling sprzętu w polskiej praktyce

Gminy muszą od 30 września 2006 roku poinformować mieszkańców o punktach zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego za pośrednictwem stron internetowych. Sklepy sprzedające sprzęt elektryczny, producenci i gminy muszą wpisać się do rejestru Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Z przygotowaniami do realizacji tych obowiązków jest różnie.

Gazeta Prawna publikuje dziś artykuł Pralki trafiają na śmietnik, a w nim czytamy m.in: "Jeśli kupujemy nowy sprzęt gospodarstwa domowego, a nie mamy co zrobić ze starym tego typu urządzeniem, możemy przekazać go sprzedawcy. Od 1 lipca obowiązują bowiem przepisy ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, które nakładają na sprzedawców obowiązek przyjęcia od nas nieodpłatnie starego urządzenia przy kupnie nowego sprzętu. Sklep nie ma obowiązku odebrać takiego urządzenia od nas z domu, chociaż niektórzy sprzedawcy mają to w swojej ofercie. Nie możemy wyrzucać takich urządzeń na śmietnik, gdyż grożą za to kary – do 500 zł. Z kolei sprzęt, który ma zostać wyrzucony, nie może być umieszczany razem z innymi odpadami – musi być zbierany w sposób selektywny".

W artykule również wypowiedzi przedstawiciela firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów elektrycznych i elektronicznych, z której wynika, że przedsiębiorcy dopiero teraz przypominają sobie o istnieniu takiej ustawy.

Są też wypowiedzi kilku przedstawicieli jednostek odpowiedzialnych za ochronę środowiska w różnych urzędach miejskich (np. Urzędu m. st. Warszawy, Urzędu Miasta w Rzeszowie, Urzędu Miasta Pruszków). Są wreszcie wypowiedzi osób zatrudnionych przez producentów sprzętu.

Przeczytaj również:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>