Ustawa recyclingowa

W piątek uchwalono ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Rzeczpospolita: "Firmy wprowadzające na rynek domowy sprzęt elektryczny i elektroniczny będą odpowiedzialne nie tylko za odpady produkcyjne, ale i za zużyte wyroby".

Warto zauważyć, że Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przyjęła wcześniej stanowisko w tej sprawie, które zaczyna się od słów: "Konieczność ochrony środowiska poprzez zbieranie i utylizację zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie podlega dyskusji. Wspierając działania na rzecz ochrony środowiska, naszym obowiązkiem jest też zwrócenie uwagi na konsekwencje dla rynku wynikające z uchwalenia Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, nad projektem której Sejm aktualnie pracuje".

Ustawa trafiła do Senatu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>