Spory o europejskie domeny
Po szturmie na europejskie domeny (.eu), o początku którego pisałem w kwietniu, okazało się, że nie wszyscy zdążyli zarejestrować wygodną dla siebie nazwę domenową. Chociaż obowiązywała zasada: kto pierwszy, ten lepszy, to jeszcze pozostała droga przez Sąd Arbitrażowy w Pradze, który będzie badał, czy daną domenę przyznano zgodnie z prawem i czy nie należy się ona komuś innemu...
O problemie pisze Życie Warszawy: "Bez dobrego europejskiego adresu znalazły się na przykład niektóre miasta. „Radom.eu” zdobyła czeska firma zajmująca się łącznością bezprzewodową. Polskiemu miastu musi wystarczyć „city-radom.eu”. Elektroniczny wyścig przegrały również takie firmy jak Agora czy Polskie Linie Lotnicze LOT. „Agora.eu” przypadła firmie estońskiej Oma Varahalduse, a „lot.eu” – prywatnej osobie z Niemiec."
Sąd Arbitrażowy w Pradze (Czechy) może rozpatrywać spory pomiędzy podmiotami z obszaru Unii Europejskiej, których przedmiotem jest właśnie sporna domena. Sąd ten będzie musiał rozważyć, czy nazwa zarejestrowanej domeny jest identyczna lub myląca z posiadanymi krajowymi lub wspólnotowymi znakami towarowymi, oznaczeniami geograficznymi i oznaczeniami przedsiębiorstwa. Będzie też rozważał, czy nazwa została zarejestrowana bezprawnie albo bez uzasadnionego interesu, oraz czy została zarejestrowana lub jest używana w złej wierze. Tak więc teoretycznie - kto pierwszy, ten lepszy, jednak zasada ta działała jedynie pomiędzy podmiotami, które mają jednak jakiś interes prawny, by zarejestrować takie a nie inne oznaczenie. Jeśli dojdzie do sporu (a podobno toczy się przed sądem w Pradze) zastosowanie będą miały procedury alternatywnego rozstrzygania sporów – ADR oraz the Public Policy Rules for .eu of the European Commission (EC Regulation 784/2004).
Sąd w Pradze, który tak w ogóle to powstał w 1949 roku, został wyznaczony 12 kwietnia 2005 roku przez EURid jako instytucja rozstrzygająca spory na podstawie ADR (the alternative dispute resolution sądu czeskiego), a dotyczące domen .eu właśnie. Może prowadzić postępowanie w każdym z oficjalnych języków UE, ale w sporze przeciwko EURid (o zarejestrowanie domeny) wymagany jest język angielski. Zgodnie z przyjętymi zasadami - rozpoczęcie dochodzenia roszczeń związanych z rejestracją domeny w ramach niedawnego "Sunrise", musi nastąpić do 40 dni po wydania decyzji, na podstawie której zarejestrowaną daną domenę. Wszelkie pytania, które nie dotyczą jakiejś konkretnej sprawy, ale ogólnie kwestii rozstrzygania sporów dotyczących domen .eu - również powinny być kierowane do sądu w języku angielskim.
Strona domowa sądu znajduje się pod adresem: arbcourt.cz (ale sekcja poświęcona sporom o domeny .eu przekierowuje na wcześniej podany adres w domenie eurid.eu. Tam też można znaleźć opublikowane wcześniej orzeczenia, a ściślej sześć orzeczeń związanych z domenami .eu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Sukces .eu...
PAP z wczoraj: "Udostępniona w kwietniu europejska domena internetowa ".eu" cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Po niespełna dwóch miesiącach funkcjonowania jest na ósmym miejscu wśród najczęściej wybieranych przez internautów - podano we wtorek w Brukseli."
Niestety nie wyjaśniono, co to znaczy: "wybieranych". Na stronie EURid opublikowano jednak raport dotyczący domeny .eu (PDF, wersja angielskojęzyczna; 4MB, chociaż to jedynie 24 strony)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination