Na co pójdzie 10 miliardów euro?

Ruszyła kampania promująca "dotacje innowacje", spot reklamowy promuje m.in. możliwość wyciągnięcia kasy na informatyzacje ("dotacje na badania, innowacje, informatyzację i nowe technologie"). Zastanawiam się na co te pieniądze zostaną spożytkowane i czy faktycznie należy dofinansowywać "informatyzację"? Gdybym był przedsiębiorcą, który ma produkty, którymi chce zainteresować administracje publiczną, to oczywiście cieszyłbym się z tego, bo to zwiększa "tort". Ale co to znaczy dla zwykłego obywatela? Czy te dotacje na informatyzacje będą racjonalnie wydatkowane? Patrząc na ePUAP (~30 milionów) - mam wątpliwości. To chyba też "wątek poboczny" związany z nieszczęsnym rozporządzeniem...

Jak wiadomo: "2 października 2007 r. komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner podpisała decyzję Komisji Europejskiej przyjmującą do realizacji Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG). 30 października 2007 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Innowacyjna Gospodarka" - to właśnie można przeczytać w promowanym właśnie w telewizji serwisie www.poig.gov.pl.

Spot reklamowy już w internecie:


"Zawsze uważałem, że mój sąsiad naukowiec, to dziwak". Tak zaczyna się spot.

Celem głównym Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 (PO IG) jest rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa. Cel ten - jak czytam - zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących celów szczegółowych:

  • Zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw
  • Wzrost konkurencyjności polskiej nauki
  • Zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym
  • Zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym
  • Tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy
  • Wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce

Zachęcam do przeczytania tych "osi priorytetowych". Tam m.in. wymienieni beneficjenci oraz "typy projektów", które mogą liczyć na pieniądze.

Jeszcze plotka z Bywalca: Pat informatyzacyjny w MSWiA, która wiąże się z sąsiednim wątkiem (por. Dz. U. nr 75: Ruszają główne media, ale nadal nie ma odpowiedzi na wcześniejsze pytania):

Edward Seliga, zastępca dyrektora Departamentu Informatyzacji MSWiA trafił do szpitala. Tymczasem - jak się nieoficjalnie dowiedział Bywalec - miał on zostać zwolniony. Oznacza to, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przez co najmniej pół roku nie może zatrudnić jego następcy. Podczas pobytu na chorobowym nie może bowiem zwolnić Edwarda Seligi. Tymczasem został on niedawno przewodniczącym Zespołu ds. Oceny Wniosków o Dofinansowanie Przedsięwzięć Informatyzacyjnych.

MSWiA jest instytucją pośredniczącą w realizacji Programu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Oj chyba nie jest za cudownie ...

Obawiam się Panie Piotrze, ze i tu wcale nie jest lepiej. Nie jest wielką tajemnicą ze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie jest zachwycone pełnieniem roli Jednostki Pośredniczącej 7 i 8 osi priorytetowej przez MSWiA. Żeby nie być gołosłowna: Czy przypomina sobie Pan opisaną w prasie "weryfikację" list projektów kluczowych z tych osi?

Obserwując działanie

kravietz's picture

Obserwując działanie systemu dofinansowywania "innowacji" w praktyce trudno nie odnieść wrażenia, że w rzeczywistości chodzi głównie o dofinansowanie największych graczy na rynku za dawanie pracy informatykom, wykonującym jakąkolwiek - choćby i całkowicie bezsensowną pracę.

Z rzeczywistą innowacyjnością nie ma to wspólnego bardzo niewiele bo wyniki takich projektów często do niczego nieprzydatne, nikomu niepotrzebne lub żenująco skromne. Szczegółowo pisałem o tym tutaj:

http://blog.securitystandard.pl/news/124267.html

--
Podpis elektroniczny i bezpieczeństwo IT
http://ipsec.pl/

może to dobry wątek

VaGla's picture

Chociaż Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii ruszyła w lutym 2008 roku, to myślę, że link do niej idealnie pasuje do tego wątku.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>