"Copy-paste" w wyroku

Dziś sąd kilkakrotnie posługiwał się formułą opisującą działania oskarżonych, uniewinniając ich w sprawie "afery Rywina" (chodzi o słowa "lub czasopisma" w projekcie ustawy o radiofonii i telewizji), a formuła ta to "kopiuj blok tekstu, wstaw blok tekstu". Nie mogę teraz znaleźć w żadnym serwisie dokładnie przytoczonych słów sędziego, ale słyszałem to rano w telewizji i postanowiłem odnotować (gdyż wydaje mi się to ciekawe). Nie wiem, czy jeszcze w jakimś polskim wyroku czyn zarzucany oskarżonym miał polegać na skorzystaniu ze znanej z edytorów tekstu operacji "copy-paste".

Nie będę się rozpisywał o samej sprawie, bo jej istota - z punktu widzenia niniejszego serwisu - nie jest "tak bardzo" interesująca (chociaż dotyczy zarówno transparentności stanowienia prawa, dotyczy regulacji mediów, etc...). Pragnę jedynie zauważyć, że odczytując dzisiejszy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia odczytywał: "niewątpliwie przy pracach nad ustawą o radiofonii i telewizji panował bałagan, ale póki co spowodowanie bałaganu prawnego nie jest przestępstwem". Wedle ustaleń sądu była minister Aleksandra Jakubowska była przekonana, że rząd dokonał zmiany w przepisach dotyczących możliwości prywatyzacji TVP Regionalnej, dlatego poleciła zapisanie tej zmiany w projekcie ustawy.

Uniewinnieni zostali również byli prawnicy KRRiT i resortu kultury - Tomasz Ł. i Iwona G. Skazana została tylko Janina S. - była szefowa departamentu prawnego KRRiT. Skazana została na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i 3-letni zakaz pełnienia funkcji związanych z tworzeniem prawa.

Jak czytam w tekście "Lub czasopisma" umorzone: "Biegły ustalił, że między godz. 14. 56 a 17.55 na komputerze Iwony G(...) w projekcie ustawy o mediach wymieniony został "blok tekstu" odnoszący się do zapisów antykoncentracyjnych. Wklejony fragment nie zawierał słów "lub czasopisma"."

Gdyby ktoś kiedyś znalazł słowa sędziego na temat kopiowania i wstawiania (kasowania) bloku tekstu, to proszę o przywołanie ich w komentarzu. Być może kiedyś ten wyrok zostanie opublikowany w Sieci.

O wyroku czytaj również:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>