Francuskie orzeczenie w sprawie P2P

Minął miesiąc od sławnego głosowania we francuskim parlamencie w sprawie nowelizacji prawa autorskiego, jednak mamy kolejne doniesienie z tamtego rejonu. 8 grudnia (a więc jeszcze przed głosowaniem nowelizacji) zapadło orzeczenie francuskiego sądu, które właśnie stało się publicznie dostępne. Wedle sądu - na gruncie francuskiego prawa (nawet bez nowelizacji) korzystanie z chronionych prawem autorskim utworów w ramach dozwolonego użytku jest legalne. To nic nowego...

Relacje udostępnił serwis arstechnica.com: po jednej stronie sporu stanął "Antoine G", po drugiej zaś stowarzyszenie Société de Civile de Producteurs Phonographique (SCPP). W sądzie niższej instancji SCPP wygrało, potem sprawa trafiła do Tribunal de Grande Instance de Paris. Stowarzyszenie zarzucało młodemu mężczyźnie reprodukowanie oraz dystrybucję treści chronionych przez autorskie prawa majątkowe bez stosownej zgody (po angielsku relacjonują to jako "non-authorized reproduction and distribution of commercial content"). O sprawie pisze również the Register.

Co wiemy o sprawie? Chłopak używał oprogramowania i systemu Kazaa. Organizacja reprezentująca branżę muzyczną zarzucała mu, iż pobierał oraz udostępniał (uploading and downloading) ponad 1,200 plików z chronionymi przez prawo autorskie utworami audio. Posiadał zaś około 1900 plików (ściśle rzecz ujmując: w chwili gdy rozpoczęto przeciwko niemu kroki prawne na dysku miał 1,875 plików). Chłopak jednak nie był sam w tej bitwie. Po jego stronie stanęła grupa L'Association des Audionautes (ADA) - stowarzyszenie skłądające się głównie ze studentów starających się stawać w obronie oskarżanych przez branże muzyczną.

Jak relacjonują wskazywane źródła: zgodnie z orzeczeniem (jest dostępny PDF z oryginalną, francuską wersją orzeczenia sądu dystryktowego, jeśli ktoś miałby wolne moce przerobowe i znał francuski fajnie by było, jakby przetłumaczył chociaż główne tezy...) chłopak działał w ramach dozwolonego użytku, a więc takie działanie nie było niezgodne z prawem. Warto byłoby się zorientować, czy francuskie przepisy bliższe są raczej amerykańskiemu modelowi sprawiedliwego użytku (fair use) czy też naszemu rodzimemu dozwolonemu użytkowi osobistemu (zachęcam do przeczytania tekstów podlinkowanych do newsa Jeszcze o dozwolonym użytku).

ADA opublikowało angielskojęzyczną notatkę prasową (PDF), w której informuje o zwycięstwie. SCPP zaś złożyło apelację.

Warto pamiętać, że niniejsze doniesienie sprawę traktuje dość pobieżnie. Nie potrafię odnieść się do argumentów sądu z Paryża, gdyż język francuski nie jest mi bliski. Jedna ze stron złożyła apelację, więc sprawa się jeszcze nie skończyła. Jak zrozumiałem spór miał charakter cywilnoprawny, nie zaś prawno karny. Warto np. przypomnieć, że niedawno w Wielkiej Brytanii skazano osoby za rozpowszechnianie chronionych prawem autorskim utworów w sieci P2P. Rozpowszechnianie i pobieranie to dwa różne stany rzeczywistości, które różnie mogą być przez prawo oceniane. W chwili obecnej trwa burzliwy proces klarowania się nowych zasad i regulacji dotyczących obiegu informacji (w tym utworów) w powstającym społeczeństwie informacyjnym... Jego elementem są również projektowane w Polsce zmiany prawa autorskiego.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>