Za rozpowszechnianie w sieci p2p

Ile wyroków zapadło w Wielkiej Brytanii w sprawach związanych z wymianą plików i internetem? Wydawać by się mogło, że tak wiele, skoro tyle się mówi o piractwie. Otóż w Wielkiej Brytanii właśnie po raz pierwszy skazano takie osoby, które rozpowszechniały chronione przez prawo autorskie utwory w sieci p2p...

Gazeta.pl: "Dwaj skazani mężczyźni mają zapłacić 1500 i 5000 funtów brytyjskiemu Stowarzyszeniu Przemysłu Fonograficznego (BPI). To prawdopodobnie tylko początek kłopotów finansowych skazanych, gdyż BPI może teraz dochodzić odszkodowań za straty, które spowodowała ich działalność".

Stowarzyszenie, o którym mowa oryginalnie nosi nazwę the British Phonographic Industry. Materiał Gazety jest oparty na doniesieniach BBC, tak więc pomyślałem, że dam szanse czytelnikom tego serwisu dotrzeć do źródła, tj do doniesienia z 28 stycznia Court rules against song-swappers. Głównym przesłaniem tego materiału jest stwierdzenie, że niewiedza nie jest obroną (Ignorance is not a defence - jak miał powiedzieć sędzia Lawrence Collins). Chodzi o to, że w trakcie procesu jeden ze skazanych bronił się, iż "nie wiedział o tym, że udostępnianie plików muzycznych jest nielegalne i że nie czerpał żadnych korzyści finansowych".

Oskarżono pięć osób, które - zgodnie ze stanowiskiem prokuratury - łącznie udostępniały w internecie 8906 utworów muzycznych. Ale niektóre z tych osób twierdzą, iż nie ma żadnych wiarygodnych na to dowodów. Samo BPI zainicjowało od 2004 roku 139 podobnych spraw, w których głównie doprowadzano do ugód sądowych (mniej więcej opiewających na £6,500 i w górę).

Wobec pierwszych wyroków Stowarzyszenie cieszy się sukcesem głosząc, że to duży krok naprzód w walce z piractwem w sieciach p2p.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

ZPAV

A pod tym adresem ZPAV chwali się, że policja gospodarcza zatrzymała opów huba DirectConnect.

http://www.zpav.pl/dzialania/efekty.asp

--
dexter

Tam jest sporo "efektów"

W tej samej lokalizacji były (są) informacje na temat zatrzymania chłopaka z Kielc, o którym w tym serwisie sporo pisałem. To, że się pojawiają doniesienia o zatrzymaniu, to nie oznacza, że te zatrzymania kończą się postawieniem zarzutów, a potem oskarżeniem, a następnie wyrokiem skazującym. Do tego jeszcze długa droga. Dla mnie istotne są informacje o zapadających wyrokach. To, że organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi chwali się, że doprowadziła do zatrzymania kogokolwiek, to jeszcze niezbyt wiele znaczy. Zatrzymywano już "internetowych pedofilów", którzy okazywali się ojcami posiadającymi zdjęcia własnych dzieci (o charakterze rodzinnym - znacie to żenujące uczucie, gdy przy herbatce w wieku dojrzałym na przykład matka pokazuje sąsiadce jaki to jej synek był uroczy jak był mały - i tak jakoś wyszło - goły na pokazywanym właśnie zdjęciu?). W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada domniemania niewinności. Poza tym, że coś się zdarzyło (w kwestii jakichś faktów), to jeszcze przed sądem konieczne jest wykazanie winy. Wina jest koniecznym elementem by można było orzec karę.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>