Dalszy ciąg polemik dotyczących MP3 i P2P

W dzisiejszej Rzeczpospolitej kolejny artykuł dotyczący pobierania z internetu plików MP3. Debata trwa nadal. Chyba bez orzeczenia sądowego w tej sprawie nie dojdziemy do ładu z uparwnieniami autorów i wydawców oraz ich granicami.

Rzeczpospolita: "Teza o odpowiedzialności karnej osób ściągających muzykę z sieci jest karkołomna. Idąc tokiem rozumowania głoszących ją prawników, trzeba by bowiem stwierdzić, że dozwolony użytek osobisty w ogóle nie istnieje"

Powyżej cytowany artykul stanowi replike na polemikę, o której pisałem w tekście Jest polemika w sprawie ściągania MP3. Polemika zaś była rekacja na teksty sygnalizowane wcześniej w materiale Pobieranie plików z internetu

Dyskusja toczy się dalej. Również na łamach tego serwisu. Zobacz komentarze do tekstów: Czy prawo do kopiowania jest prawem konstytucyjnym? oraz Belgia: kopia zapasowa przywilejem, nie prawem.

Debata rozpoczęła się jednak od niedawnego zatrzymania 24 latka w woj. świętokrzyskim za pobranie pliku z teledyskiem Depeche Mode ze strony firmy produkującej takie teledyski. Trzeba dodać, że firma sama udostępniła ten niedokończony jeszcze teledysk na własnej witrynie.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>