O kanałach informacyjnych administracji publicznej

"Władza publiczna nie powinna ograniczać oficjalnej komunikacji do Twittera czy Facebooka, bo to wyłącza obywateli, którzy nie używają tych narzędzi. Państwo powinno być neutralne technologicznie. Najważniejszy powinien być BIP, bo to jest oficjalny kanał informowania o działaniach władzy i administracji. Jego bieżące uaktualnianie to obowiązek."

- Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji w wypowiedzi dla PAP, która została m.in. wykorzystana w tekście Nie Twitter czy Facebook, ale BIP powinien być źródłem informacji

W przywołanej wypowiedzi Minister Administracji i Cyfryzacji, p. Rafał Trzaskowski, przyznał mi - w pewien sposób - rację w sprawie komunikacji administracji publicznej w tzw. mediach społecznościowych.

Jeszcze nie jest to przyznanie racji w całości, ale pracuję nad tym. Bo chodzi mi o to jeszcze, że nie trzeba powielać w "innych kanałach" tego, co zostało opublikowane w BIP. Jeśli istnieje potrzeba wśród obywateli, by "dostawać" informacje administracji publicznej na Twitterze czy na Facebooku, to w tych kanałach informacje pochodzące z administracji publicznej mogą się znajdować, owszem, ale w ramach re-use, czyli ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego. I to nie administracja publiczna powinna je w "innych kanałach" umieszczać, tylko obywatele, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorcy. Każdy z nich na równych zasadach mając do nich dostęp w BIP. Jeśli ktoś uzna, że chce zaspokoić jakieś dodatkowe potrzeby obywateli - przygotuje aplikację do pobierania danych z BIP i umieszczania ich w innych serwisach. Ale administracja publiczna powinna się zatroszczyć o to, by informacje w BIP były kompletne, aktualne, rzetelne, by nadawały się do ponownego wykorzystania, by nie było barier prawnych i technicznych, do re-use.

Uważam, że prowizorycznie przycięte w 2007 roku rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej, w istocie powinno być w Polsce fundamentem regulacji dot. aktywności informacyjnych na linii państwo-obywatel. Obok tego obsługę komunikacji, jak w zakresie wniosków, petycji, etc. powinien zapewnić ePUAP.

Podobne materiały gromadzę w dziale cytaty niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

A to też ciekawy "kanał

A to też ciekawy "kanał informacyjny" :)
http://bip.um.dzierzoniow.pl/?content=9482&id=136

Przykład jak można wykorzystać publiczne biuletyny do działalności SEO. Zwróćcie uwagę dokąd prowadzą linki np. z:

a) realizacja tematów zgodnie z przyjętym Planem Pracy komisji na 2012 rok.

O SEO na "urzędowych stronach"

VaGla's picture

O SEO na "urzędowych stronach" było w tym serwisie kilka razy, np.:

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

IIIRP Zgroza - wstyd dla narodu..

reptile's picture

Swego czasu strony partii były tak linkowane do skorelowanych firm działaczy : )
Usługa backlinks fajnie to kiedyś pokazywała.
Generalnie nie podba mi się, że BIP jest zapomniany a n stronek w koło z pieniedzy gmin żyje.. średnio aktualizowanych. Te inne nie aktualne. Co nowa władza.. zmienia się serwer.. hosting, design..
Najgorzej z tym epupap. Tak liczyłem, że coś się zmieni jak będzie ten epodpis itd.. a tu cyrk na kółkach. Prawie jak z tymi esądami..
A później obywatele nie poinformowani itd..
AAAaa.. jeszcze lepsza sprawa.. PAP!
Bo np. z tresci korzystaja onety etc.. a na swoich strona pdmieniaja tytuly na gorace.. wchodzisz na strone a tu chlam nie odpowiadajacy zapowiedzi.. byleby naklikac przypadkowych reklam.. To tak informowani jestesmy? Podobnie z miediami w tv..

R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration

Trzeba cisnac też UKE

reptile's picture

Proszę o wycięcie jeśli to jednak wadzi prawnie..

Przykład..
http://rss.nbp.pl/

* wyciąłem dużą część adresatów :D
Nie wiem czy da się odczytać.. dla mnie porażka.
Podobnie ma się sprawa wszelakich przetargów..

Mam ciekawą korespondencję w tej sprawie z adminem i całym działem nbp.. Tyle że dali klauzule. :D
I co ja mam zrobić?

Niniejsza wiadomość może zawierać informacje prawnie chronione. Wiadomość skierowana jest wyłącznie do adresata/adresatów określonych wyżej i stanowi własność nadawcy. Rozpowszechnianie, kopiowanie, ujawnianie lub przekazywanie osobom trzecim w jakiejkolwiek formie informacji zawartych w niniejszej wiadomości w całości lub części jest zakazane. Odbiorca, który otrzymał tę wiadomość przypadkowo, proszony jest o jej nierozpowszechnianie, a następnie poinformowanie nadawcy i jej usunięcie.

A temat wart uwagi.. więc zlewam wg mnie niezasadną klauzulę.

"To: website [ ] nbp.pl

Sent: Friday, November 16, 2012 12:20 AM

Subject: RSS

Witam

Mam problem z organizacją kanałów rss z głównej listy

http://rss.nbp.pl/

Na stronie rss widnieją bezużyteczne właściwie informacje a wazne komuniakty ze strony nbp nie są chyba nigdzie aktualizowane

http://www.newyorkfed.org/rss/index.html

Prosze się zapoznać ze standardem RSS-CB jeśli tak owa jest obca.

Mile widziana informacja zwrotna na temat.

"

------
To: sekretariat.dkp [ ] nbp.pl

Sent: Sunday, December 02, 2012 8:06 PM

Subject: Fw: RSS

Witam

Od jakiegoś czasu apeluję w sprawie rss.Ostatnia wiadomość w tej sprawie wysłana była rok remu.Obecnie ok miesiąc temu.
Dlaczego nikt nie uwzględnia tak istotnej sprawy?
------
Sent: Thursday, December 13, 2012 3:54 PM
To: Website; admin[]nbp.pl;Biuro_Prasowe_NBP
Subject: Fw: RSS

Ponawiam sprawę. Stary kanał rss nie działa! Ostatni news był z lipca zeszłego roku.

www.nbpnews.pl/pl/akt/wiadomosci/diagnoza-spoleczna-2011-13-07-2011
------

W końcu po korespondencji z adminami RSS-CB i tym problemie zaczęło być wesoło.. i webmaster po n przekierowaniach odpisał..
-----
Sent: Friday, December 14, 2012 11:17 AM
Subject: RE: RSS

Poniższy kanał RSS jest wyłączony z eksploatacji.

Wszystkie aktualne wiadomości dotyczące Narodowego Banku polskiego znajdują się na stronie www.nbp.pl oraz w serwisach społecznościowych prowadzonych przez NBP:

• http://twitter.com/nbppl,

• https://www.facebook.com/NarodowyBankPolski,

• https://plus.google.com/105253619117807092808/posts,

• http://www.youtube.com/user/NBPtv,

• http://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/

Kursy walut dostępne są pod adresem: http://rss.nbp.pl/
---
Znajomy komentując ten temat.. social central banking.. :D wspierają tanią reklama FB,G etc.. tak jak w filmach wszyscy chcą pracować w GoldmanSachs itp.. że lajknij mnie.. albo zgugluj..

Rok 2014.. zero zmian, zero reakcji.. Krzywa Laffera też nie działa :D
W Polsce nic nie działa..
--
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration

Smutne jest to, że temat

Smutne jest to, że temat zlekceważyli nie tylko politycy, ale również media i eksperci od marketingu, którzy uznali, że co prawda to łamanie prawa, ale nie bądźmy drobiazgowi...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>