Archiwum - Sep 16, 2002

Połowicznie zdjęto blokadę

Chińskie władze zdjęły blokadę na wyszukiwarkę Google. Wyszukiwarka Altavista, która również została zablokowana zwróciła się do władz chińskich z pytaniem o przyczyny blokowania. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Podpis: wyszli poza materię

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zdecydowała się zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzone przez Senat do ustawy o podpisie elektronicznym. Jej zdaniem, senackie poprawki wyszły poza materię ujętą w sejmowej wersji ustawy i są niezgodne z konstytucją. "Jednym z największych bubli prawnych jest art. 48, który wprowadza odpowiedzialność karną (do 3 lat więzienia) za kopiowanie i przechowywanie danych służących do składania bezpiecznego podpisu lub poświadczenia elektronicznego. Tymczasem bez gromadzenia tych danych niemożliwe jest świadczenie usług certyfikacyjnych, gdyż tylko dzięki nim można potwierdzić autentyczność e-podpisu". [Rzeczpospolita]

Polskie autorskie się zmienia

Rzeczpospolita, "Rozpowszechnianie w internecie": "Odpowiedzią na wyzwania technologii, dzięki której dzieła, znajdujące się na takich nośnikach jak płyty CD lub bazy danych w systemach komputerowych, mogą być łatwo przekazywane za pomocą Internetu, jest jedna ze zmian wprowadzonych w piątek do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych". Nowe pole eksploatacji: udostępnienie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym. Projekt zmian trafi teraz do Senatu.

Wycinki w Holandii

Okręgowy sąd w Amsterdamie orzekł, że usługa polegająca na dostarczaniu wycinków prasowych online narusza prawa autorskie wydawców gazet. Zdaniem sądu dostarczanie takich wycinków jest nielegalnym reprodukowaniem gazet. Orzeczenie to ma znaczenie dla wszystkich firm PR, które zajmują się monitorowaniem prasy pod kątem słów kluczowych, jakie zamówią klienci.