Archiwum - Nov 7, 2002

Rzadko oglądamy rządowe strony

Z badania The Government Online (druga edycja), opublikowanego dzisiaj przez firmę Taylor Nelson Sofres wynika, że 4% Polaków deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało z internetowych stron rządowych. Odsetek użytkowników internetowych witryn instytucji publicznych nie zmienił się istotnie w stosunku do roku ubiegłego (5%). Tym samym Polacy należą do grona osób najrzadziej odwiedzających internetowe strony rządowe spośród mieszkańców 31 przebadanych krajów.

Rejestr zboczeńców online

Prokurator Generalny Connecticut zamierza apelować do Sądu Najwyższego w sprawie legalności tworzenia i publikowania rejestrów osób skazanych za przestępstwa seksualne w internecie na podstawie tzw. Megan's Law. Prawo to nazwano tak po głośnej sprawie morderstwa siedmioletniej dziewczynki Megan Kanka w 1994 roku. Dziewczynkę zgwałcił i nastęnie zamordował sąsiad z naprzeciwka. W 2001 roku Federalny Sąd Apelacyjny stwierdził (podobnie jak sąd niższej instancji), że prawo wprowadzone w stanie Connecticut, będące odpowiednikiem Megan's Law, jest niekonstytucyjne. W procesie powód domagał się poszanowania prawa do prywatności. Odbył swoją karę i jego dane nie powinny już więcej być ujawniane online. Sąd przychylił się do zdania powoda. Prokurator Generalny postanowił oddać sprawę do Sądu Najwyższego, by ten orzekł możliwość publikowania danych przestępców na tle seksualnym w internecie. [NorwichBulletin]

Przeciwko udostępnianiu muzyki

Sąd Okręgowy w Barcelonie wydał orzeczenie w sprawie przeciwko serwisowi Weblisten.com. Zdaniem przedstawicieli serwisu internetowego - dysponował on stosownymi zgodami na udostępnianie muzyki online. Zgodę wyraziły stowarzyszenia autorów (SGAE) i artystów (AIE), jednak zdaniem sądu w tej sprawie wymagana była zgoda producentów fonogramów. Digitalizacja muzyki i jej udostępnianie online jest reprodukowaniem chronionych prawem utworów przewidzianym w hiszpańskiej ustawie o ochronie własności intelektualnej.

Naruszenia prawa autorskiego

Zapraszam do lektury pracy magisterskiej autorstwa Michała Adamczyka, zatytułowanej "Naruszenia prawa autorskiego w Internecie oraz regulacje prawne zmierzające do ich ograniczenia", obronionej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Bogdana Michalskiego, Warszawa 2002 rok.