Panel pt. "Otwarcie zasobów wiedzy a ochrona własności intelektualnej"
W ramach tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju odbędzie się panel dyskusyjny pt. Otwarcie zasobów wiedzy a ochrona własności intelektualnej. Patronat honorowy nad tym panelem objął Urząd Patentowy RP oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
W panelu (4 września godz. 16:00, Nowy Dom Zdrojowy, Patio) wezmą udział:
- Tomas Bella, Prezes, Piano Media, Słowacja
- Grzegorz Napieralski, Poseł, Sejm, Polska
- Ewa Nowińska, Kierownik Katedry Prawa Środków Masowego Komunikowania i Reklamy, Uniwersytet Jagielloński, Polska
- Elżbieta Traple, Profesor Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Jagielloński, Polska
- Piotr Waglowski, Autor, VaGla.pl Prawo i Internet, Polska
- Alicja Adamczak, Prezes, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
Szczegółowy program Forum można znaleźć na dedykowanych stronach. Poniżej jeszcze przywołam omówienie samego panelu:
Otwarcie zasobów wiedzy budzi poważne kontrowersje w środowiskach naukowych, politycznych i biznesowych. Zwolennicy mówią o negatywnych konsekwencjach prywatyzacji wiedzy, przeciwnicy wskazują na konieczność bronienia praw własności intelektualnej. W założeniu otwarcie zasobów, ma zapewnić szeroki dostęp do wysokiej jakości treści naukowych, kulturowych, a także stymulować rozwój małych przedsiębiorstw w sektorze technologii cyfrowych i mediów internetowych. Głównym celem debaty będzie przeprowadzenie wszechstronnej dyskusji nad problemami związanymi z realizacją idei otwarcia i udostępnienia w Internecie zasobów wiedzy w wymiarze krajowym i globalnym.
Być może będę miał szansę zapytać o znak towarowy "Dama z gronostajem" (por. Publiczna bańka za "prawo do wizerunku" obrazu i Finanse damy z gronostajem, a dostęp do informacji publicznej), o noty copyright na stronach Sejmu (por. To może zróbmy tak: pozwijcie obywateli, albo wsadźcie do więzienia za re-use), no i o to, gdzie jest moje 3 miliardy złotych za naruszenie autorskich praw majątkowych przez Trybunał Konstytucyjny (por. w dziale Obserwator konstytucyjny, a zwłaszcza Czekam na trzy miliardy euro od Skarbu Państwa, albo odszkodowanie za wywłaszczenie z praw autorskich).
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>