Schowaj pieniądze, schowaj zegarek, kryj się, kryj!

garnitur bez głowy - fragment logo AnonimousNo tak. ACTA, SOPA, Protect IP, do tego Trans Pacific Partnership (TPP). Atmosfera się zagęszcza. Prokuratorzy USA właśnie doprowadzili do zatrzymania i postawienia zarzutów 7 osobom związanym z serwisem Megaupload. Ponieważ społeczeństwo informacyjne to również społeczeństwo postpolityczne, a dyskusja odbywa się w procesie akcja-reakcja w sferze medialnej: utożsamiający się z ruchem Anonymous w odwecie "położyli" serwisy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości ogłaszając w mediach społecznościowych: "BREAKING: In response to seizure of #Megaupload #Anonymous takes down #US Justice Department website justice.gov". Ale to nie jedyny serwis, który wyleciał właśnie w kosmos.

O zatrzymaniu ludzi związanych z Megaupload można przeczytać w the New York Times, w tekście 7 Charged as F.B.I. Closes a Top File-Sharing Site. Można też przeczytać (a może raczej: będzie można przeczytać, gdy strona DOJ znów sie pojawi) w oficjalnym komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA: Justice Department Charges Leaders of Megaupload with Widespread Online Copyright Infringement. Odwet zaś relacjonuje m.in. serwis thenextweb.com: Anonymous takes down DOJ website in response to Megaupload case.

Ale na tym działania odwetowe się nie kończą i można już znaleźć kolejne interesujące komunikaty (źródłem jest Twitter), jak np. "Anonymous goes full nuclear, takes down MPAA and RIAA sites as well". Znaczy tyle, że orędownicy zbiorowej tożasmości pod znakiem maski Guya Fawkesa podcieli nogi serwisom internetowym Motion Picture Association of America oraz Recording Industry Association of America. Wcześniej zaś wyłożono serwis spółki Univeral Music. Do tego US Copyright Office, a zdaje się, że atak idzie również w FBI i hadopi.fr.

Tak. Spodziewam się, że w niedługim czasie będzie jeszcze ciekawiej. Na przykład uważam, że tego typu działania "Anonimów" spowodują, że politycy, urzędnicy oraz zaatakowany biznes będą mogli zacząć używać retoryki posługującej się słowami terroryzm, i podobnymi. Oczywiście potrafię sobie wyobrazić kogoś, kto z uśmiechem i otwartymi szeroko oczami przygląda się "rewolucji w działaniu". Ja zaś sobie nucę w głowię słowa piosenki "Sowieci": "...przyjdą nocą, zgwałcą srodze, na kradzionej gdzieś podłodze..."

Co mi nie przeszkadza pamiętać o działaniach polskiego rządu.

A tak współczesna rewolucja wygląda na żywo:

zrzut ekranu ze strumienia tagu Anonymous w serwisie Twitter

Wzmożona aktywność w Sieci oglądana na żywo w serwisie akamai.com:

mapa świata przedstawiająca monitoring ruchu w Sieci - czerwone ogniska w Nowym Yourku w USA i Californii

Ale chwilę wcześniej:

mapa świata przedstawiająca monitoring ruchu w Sieci - czerwone ogniska prawie w całym USA i w Europie

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

To nie będzie terroryzm. To

To nie będzie terroryzm. To JEST wojna asymetryczna.

Koniec wolności

I tak powinno być, niestety to nic nie da. 26 stycznia zapewne nasi kochani posłowie podpiszą ACTA i internet będzie taki jaki chcą tego rządy, koniec youtuba, wikipedii czy innej wolności słowa. 2012- Rozpoczyna się niewolnicza era. Początek Nowego Porządku Świata.

TANGO DOWN

VaGla's picture

Otóż jest i pressrelease: #OpMegaupload.

W innych miejscach odtrąbiono największy, jak do tej pory, atak Anonimous. "5,635 People Confirmed Using #LOIC".

Pojawiło się też okolicznościowe video - Anonymous - Don't Mess With Us:

Teraz przyszedł czas na odpowiedź ze strony zaatakowanych władz USA, Francji, spółek... Może powinienem się chwilę przespać.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Zobaczymy

Mam głębokie nadzieje że ACTA wkrótce padnie pod naporem ludu. Już widzę te strajki i protesty . Na pewno znajdą się tacy którzy to poprą ale dla mnie są głupcami bo jak można popierać ograniczenie wolności nawet tej internetowej. Anonymous powinni sobie z tym poradzić ale na pewno nie sami. Trzeba i w tym jakoś pomóc choćby piszą e-maile do Ministrów itp. Osobiście idę pobierać co się da : ) mam czas do 26 stycznia .

potrzebna jest jakas zorganizowana akcja

dużo jest głosów sprzeciwu co do ACTA,ale wydaje mi się że pojedyńczo nic nie zdziałamy.

przydała by się jakaś skoordynowana akcja,jakieś pomysły?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>