487 stron wskanowanego kodu od Ministra Finansów

W Dzienniku Ustaw z 30 grudnia 2009 roku opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone... W sensie: niektóre PIT-y będzie można składać bez podpisu elektronicznego.

Zainteresowanych tematem odsyłam do treści rozporządzenia (PDF), które zostało wydane na podstawie art. 3b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. — Ordynacja podatkowa. Większość ludzi zarejestruje jedynie, że na mocy tego rozporządzenia PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 można przesyłać bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Innymi słowy ministerstwo finansów coraz bardziej rezygnuje z podpisu elektronicznego.

Ten PDF, w którym opublikowano rozporządzenie wraz z załącznikami, ma jednak 487 stron (tam jest 90 załączników!). Ciekawostką jest np. załącznik 3, w którym można znaleźć "strukturę logiczną podpisu elektronicznego nieweryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu do opatrywania zeznań". Oczywiście sama schema XML-owa jest wskanowaną do opublikowanego przez RCL i opatrzonego stosownym podpisem promulgacji pliku (por. również Elektroniczne ogłaszanie prawa: niby, że teraz wszystko jest OK...). Jeśli tego typu treści publikuje się w Dzienniku Ustaw, to aż się prosi, by właśnie takie schemy i inne kody były tam opublikowane w formie pozwalającej na ich łatwe komputerowe przekopiowanie. I właśnie takie dane są publikowane jako wklejone tam bitmapy.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Nie jest tak źle

gdyż schemy można pobrać z e-deklaracje.gov.pl (co oczywiście nie zmienia faktu, że skoro publikuje się skany, to można by zrobić ładną galerię na stronie i przestać promować produkt Adobe jako jedyny do czytania PDF).

To jestem ciekaw, czy pitowe

SpeX's picture

To jestem ciekaw, czy pitowe programy zdążą to zaimplementować do siebie. Tak by od razu można było z ich poziomu wysłać pita. Bo niestety rok temu musiałem przepisywać wyniki do urzędowego pdfa.

PITY 2009

kravietz's picture

PITY 2009 potrafią.

--
Podpis elektroniczny i bezpieczeństwo IT
http://ipsec.pl/

Akurat w tamtym roku

SpeX's picture

Akurat w tamtym roku korzystałem z www.pitroczny.pl. W porównaniu z większością programów do PITów, tam znalazłem prawdziwy kreator pitu, gdzie sam pit widzimy jako gotowca w ostatnim kroku. A nie jak w większości, gdzie w programie wypełnia się PIT.

I z tego co właśnie sprawdzałem, też już obsługują wysyłanie pitów.

Co drugi SIWZ wyglada w ten sposób

Niestety nie wiedziec czemu co drugi SIWZ z instytucji państwowych jest własnie skanem dokumentu z którym nic się właściwie nie da zrobić. Domyślam się, że chodzi o to aby był widoczny podpis ale przecież można opublikować oba dokumenty - jeden z podpisem a drugi jako tekst.

Szkoda, że nie ma żadnego prawa, które definiowałoby iż dokumenty w formie elektronicznej to nie skany :/

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>