Dzień Domeny Publicznej i Przerwa-Tetmajer

2010-12-30 14:00
2010-12-30 16:10
Etc/GMT+1

Po raz czwarty organizujemy Dzień Domeny Publicznej. Podobnie jak w zeszłym roku spotkanie odbędzie się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (ale każdy, kto chce przyłączyć się do świętowania, może zorganizować takie spotkanie również u siebie). Od 1 stycznia 2011 roku będziemy mogli korzystać z dzieł takich artystów jak Kazimierz Przerwa Tetmajer, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz i wielu innych.

Informacje na temat obchodów można znaleźć na stronie domenapubliczna.org. Tam też w krótkich słowach można przeczytać o co chodzi: "Obchody Dnia Domeny Publicznej co roku przypominają, że problematyka domeny publicznej obejmuje szereg złożonych i wzajemnie zależnych od siebie regulacji prawnych. Działania mające na celu wprowadzenie systemowej ochrony prawnej domeny publicznej mają swoje uzasadnienie w aktach prawnych. Zaniechanie tych działań grozi erozją całego systemu dostępu i wykorzystania dóbr kultury".

  • Lista (oczywiście niepełna, ale oparta o Kartotekę Haseł Wzorcowych tworzoną przez Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT) twórców, których twórczość znajdzie się w domenie publicznej w 2011 do pobrania w RTF lub ODT.
  • Lista (oczywiście niepełna - jw.) twórców polskich, których twórczość znajdzie się w domenie publicznej w 2011 do pobrania w RTF lub ODT.

Wstępny program tegorocznych obchodów:

godz. 13:00-15:00:

  1. Otwarcie: wystąpienie dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego i przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  2. Dlaczego świętujemy Dzień Domeny Publicznej? – Bożena Bednarek-Michalska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu)
  3. Ile trzeba czekać? Licznik Domeny Publicznej na Wolnych Lekturach – Magdalena Biernat (Fundacja Nowoczesna Polska)
  4. Wikiźródła czyli oddolna aktywność cyfryzacyjna – Tomasz Ganicz (Stowarzyszenie Wikimedia Polska)
  5. Klasyka: teatr jako przestrzeń remiksu – Joanna Derkaczew, (krytyk teatralny Gazety Wyborczej)
  6. Społeczne Pracownie Digitalizacji czyli instytucja i ludzie – prezentacja Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
  7. Jak chronić domenę publiczną? – Jarosław Lipszyc (Koalicja Otwartej Edukacji)

Jak "ojciec chrzestny" obchodów zapraszam do świętowania.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>