Domena publiczna w Polsce i na świecie - aspekty prawne

Slajd z prezentacji na temat Dnia Domeny Publicznej 2010Wczoraj w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana z okazji obchodów Dnia Domeny Publicznej 2010. 1 stycznia 2010 roku do domeny publicznej przechodzą w Polsce dzieła kolejnych twórców, tym razem zmarłych w 1939 roku. Do domeny publicznej przechodzą więc dzieła Witkacego, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Zygmunta Freuda, Wojciecha Korfantego i Romana Dmowskiego, Nadieżdy Krupskiej, Św. Urszuli Ledóchowskiej, Alfonsa Muchy i Karola Tichy'ego... W trakcie konferencji przedstawiłem zagadnienie zatytułowane "Domena publiczna w Polsce i na świecie - aspekty prawne". Tematu zdecydowanie nie wyczerpałem, ale może kogoś przynajmniej zainteresuję.

Strona konferencji Dzień Domeny Publicznej 2010 znajduje się na serwerze Koalicji Otwartej Edukacji. Można tam znaleźć m.in. odpowiedź na pytanie Czyje utwory przejdą 1 stycznia 2010 do domeny publicznej? Znajdą się tam również inne materiały konferencyjne.

Odnoszę wrażenie, że coraz więcej osób aktywnie włącza się w gromadzenie informacji o "domenie publicznej" w Polsce.


Nagranie wystąpienia Domena publiczna w Polsce i na świecie - aspekty prawne. Na jego obejrzenie należy przeznaczyć 84 minuty.

Dzień Domeny Publicznej rok temu 1 stycznia 2009 - Dzień Domeny Publicznej.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Dzień Domeny Publicznej - są inne materiały

Jest prezentacja Koalicji Otwartej Edukacji na Dzień Domeny Publicznej, są zdjęcia.
Na stronie z relacją z konferencji: Obchody Dnia Domeny Publicznej 2010 można przeczytać m.in.:

(...)
Wśród problemów zdefiniowanych w toku dyskusji najważniejsze dotyczą braku ochrony domeny publicznej. Domena publiczna definiowana jest jako abstrakcyjny zbiór utworów, które nie są kontrolowane, zabiezpieczane czy zawłaszczane przez kogoś na mocy systemu własności intelektualnej. Prawo poszczególnych państw określa w różny sposób zakres domeny publicznej, przez co konieczne jest wskazanie, której jurysdykcji podlegają wykorzytywane materiały. W Polsce domena publiczna jest słabo rozumiana i wspierana. W polskim prawie brak nawet używanej na całym świecie nazwy “domena publiczna”, bo autor tłumaczenia konwencji berneńskiej (której Polska jest sygnatariuszem) użył w odpowiednim jej miejscu sformułowania “własność publiczna państwa”. Z braku systemowej ochrony prawa do dysponowania dziełami nie objętych ochroną wynika szereg trudności i problemów.
(...)

TVN24.pl napisał w tekście Witkacy, Dmowski, Freud - masz do nich prawa

Od 1 stycznia studenci psychologii nie muszą wydawać pieniędzy na książki Zygmunta Freuda, reżyserzy pytać o zgodę na wystawienie Witkacego, a fani Romana Dmowskiego kupować "Myśli nowoczesnego Polaka". Wszystko - legalnie, w oryginale - można ściągnąć z internetu. Ich dzieła przechodzą do domeny publicznej.

Dzień Domeny Publicznej w Polskim Radio: "Co roku 1 stycznia, na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej." Życie Warszawy: Czechowicz, Witkacy i Yeats dostępni online, Wprost: Od dziś Witkacy i Dmowski są własnością wszystkich Polaków.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jak to jest z Narodowym Archiwum Cyfrowym?

Korzystam z okazji by zapytać o materiały zgromadzone w Narodowym Archiwum Cyfrowym: czy ze zgromadzonych tam materiałów, do których majątkowe prawa autorskie wygasły (materiały powstały ponad 70 lat temu) można swobodnie korzystać czy należy uiścić opłatę zgodną z cennikiem NAC?

Czy do NAC stosuje się ten zapis art. 36, który mówi, że autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat 70 "z zastrzeżeniem innych ustaw"?

Prezentacja

A czy samą prezentację mógłbyś wrzucić na slideshare lub gdzieś? Rozdzielczość wideo jest niezła, ale tekst w punktach prezentacji trudno przeczytać. Dzięki.

tłumaczenia

tylko nie zapominajmy o ochronie dzieł zależnych, tutaj tłumaczeń, stanowiących odrębny przedmiot ochrony. Czyli Freud ale w oryginale...

Dzięki za zwrócenie uwagi na "szczegół"

Witam.

Dzięki za zwrócenie uwagi na szczegół dotyczący tłumaczeń dzieł Freuda.
Skróty myślowe są bezcenne ale tylko dla znawców tematu. Gdyby analizę zagadnień prawnych prowadzono w sposób nie zawierający skrótów myślowych, to znacząco wpłynęłoby to na rozumienie ograniczeń prawnych i dozwoleń.

Dotyczy to zwłaszcza aspektów prawnych w zasobach sieci internetowej.

Pozdrawiam.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>