Jak obieg informacji wpływa na umowę społeczną (wideo)

Piotr Waglowski w studio radia TOKFMWczoraj, w audycji "W sieci sieci" (TOK FM), miałem spotkać się z Bartłomiejem Wituckim z BSA, by kontynuować naszą wcześniejszą rozmowę. Zbiegiem okoliczności nie mógł on uczestniczyć w programie. Gospodarz - Cezary Łasiczka - zaproponował zatem kilka innych tematów. Rozpoczęliśmy rozmowę od niedawnego spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Potem już poszło "z górki" i poruszyliśmy wiele różnych tematów. Mówiliśmy o demokracji, o roli obiegu informacji w kształtowaniu umowy społecznej, o tym ile i kto powinien mieć władzy w świecie, w którym powstaje globalny system prawny.

Odpowiadając na pytanie o spotkanie z Panem Premierem odpowiedziałem, że samo spotkanie nie było celem. Moim oczekiwaniem jest to, by władza wykonawcza rozwiązała konkretny problem społeczny, jakim jest obserwowany wciąż brak przejrzystości procesu stanowienia prawa. Nawiązałem do pieczątek na piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów, które odnotowałem w tekście O prośbie pilnego przygotowania zmian w projekcie ustawy hazardowej. Rozmawialiśmy o finansach publicznych i o przejrzystości budżetu. Dziś jeszcze nie mam wystarczającej wiedzy, która pozwalałaby mi znaleźć w ustawach budżetowych informację o tym, ile pieniędzy kosztowało prowadzenie Biuletynów Informacji Publicznej w 2009 roku. Była mowa o resortowości, o "skuteczności legislacyjnej rządu"...

W trakcie trwania audycji rozmawialiśmy również o modelach biznesowych działalności w Sieci, o roli mediów, które czasem same się ograniczają w procesie autocenzury i pod wpływem pozyskania reklamodawców oraz o tym, że w dyskusji społecznej nawet celebryci znani z tego, że są znani, mogą wypowiadać się na ważne, publiczne tematy. Publiczność otrzymuje od mediów zestawienia informacji, ale aby konsumenci mediów potrafili odnaleźć się w aktywności gatekeeperów - potrzebna jest edukacja medialna... Ta edukacja jest również ważna tam, gdzie obywatele dokonują oceny informacji potrzebnych im do dokonywania wyborów... Poruszyliśmy wiele tematów. Być może zbyt dużo. Oceńcie Państwo sami:


Nagranie audycji opublikowane w serwisie Vimeo: Jak obieg informacji wpływa na umowę społeczną. Na obejrzenie nagrania należy przeznaczyć 45 minut.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

:)

Kto jest gatekeeperem? :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>