Spotkanie z kandydatem na GIODO, dr. Wojciechem Wiewiórowskim

2010-06-23 18:00
2010-06-23 20:00
Etc/GMT+2

Ponieważ w piątek dojdzie prawdopodobnie do wyboru nowego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a trzy organizacje społeczne uruchomiły już jakiś czas temu Monitoring kandydatów, to warto zaprosić czytelników na spotkanie, które odbędzie się w środę, 23 czerwca, w sali konferencyjnej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Spotkanie realizuje ideę "przesłuchania obywatelskiego" kandydatów na ważne, wybieralne stanowiska państwowe.

Przesłuchanie obywatelskie kandydatów jest elementem Obywatelskiego Monitoringu Wyborów Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) - projektu realizowanego przez trzy organizacje: Helsińską Fundację Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa oraz Fundację Panoptykon (por. również Niebawem upłynie kadencja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych). Właśnie w ramach tego projektu organizacje zapraszają na spotkanie z kandydatem dr. Wojciechem Wiewiórowskim, które odbędzie się 23 czerwca 2010 (środa) o godz. 18.00, w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ul. Zgody 11), sala konferencyjna, VI piętro.

W komentarzach pod tekstem O pracach nad zmianami w ochronie danych osobowych u progu nowej kadencji GIODO przywołałem Listę kandydatów na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - Druk nr 3155. Kandyduje prof. dr hab. Dariusz Górecki - zgłoszony przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego „Prawo i Sprawiedliwość” oraz dr Wojciech Rafał Wiewiórowski - zgłoszony przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Odnotowałem również, że w planowanym porządku dziennym 69. posiedzenia Sejmu RP w dniach 23, 24 i 25 czerwca 2010 r. (środa-piątek) napisano, że porządek dzienny może być uzupełniony o: "Powołanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych". Do sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wpłynęło przedłożenie z listą kandydatów, a w planie pracy Komisji przewidziano Zaopiniowanie wniosków w sprawie powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (druk nr 3155) na dzień 24 czerwca 2010 (czwartek), godz. 14:30, sala 307/bud. B.

Wobec arytmetyki parlamentarnej wydaje się, że przejdzie kandydatura dr Wiewiórowskiego (nota bene uważam, że to dobry kandydat, chociaż jeszcze kwestia re-use i kwestia nowych zasad działania BIP-ów nie doczekała się szczęśliwego końca, no i czekamy na rozporządzenia do ustawy o informatyzacji; por. Od jutra rewolucja e-gov w Polsce, a przynajmniej: wchodzi w życie część noweli ustawy o informatyzacji...), ale tym bardziej spotkanie z tym kandydatem może być atrakcyjne. Ja chętnie poznałbym stanowisko kandydata w kwestii, którą odnotowałem pod tytułem Konta w serwisach internetowych a "drobne bieżące sprawy życia codziennego".

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Przy okazji

VaGla's picture

Od kolegi z jednej kancelarii prawnej dowiedziałem się, że przygotowali jakieś stanowisko dotyczące re-use, w którym ponoć rozprawiają się z moimi wątpliwościami... Zastanawiam się zatem, kiedy będzie można poznać nowe założenia do ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Komisja Europejska stanęła po naszej stronie

minak's picture

Polska, jako pierwszy kraj, pozwana do Trybunału Sprawiedliwości

"Polska została jako pierwszy kraj UE pozwana przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy, która ma zapewnić szeroki i równy dostęp do różnego rodzaju informacji, jakimi dysponują polskie władze."

Może wreszcie się coś ruszy w sprawie re-use?

Tu oryginalny komunikat Komisji:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/801&format=HTML&aged=0&language=PL&guiLanguage=en

Marek Jerzy Minakowski (minakowski.pl)

Polska nie jest pierwszym krajem

VaGla's picture

Tylko, że Polska nie jest pierwszym krajem, który został pozwany. Są już nawet wyroki - które zresztą relacjonowałem w tym serwisie. Tekst na temat pozwu: Re-use: Komisja UE pozywa nas w związku z brakiem wdrożenia dyrektywy
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Mam prośbę - ponieważ

Mam prośbę - ponieważ mnie się nie uda pojawić, choć bardzo bym chciał, czy możesz zadać pytanie bardziej ogólniejsze? Mianowicie, jak dr Wiewiórowski podchodzi do przetwarzania danych osobowych w warunkach user generated content, czego przykładem są serwisy społecznościowe? Kto pełni jaką rolę w tym procesie? Czy w ogóle stosuje się tutaj ustawę o ochronie danych osobowych? Z góry dziękuję ;-)

Nie wiem, czy mi się uda być

VaGla's picture

Nie wiem, czy mi się uda być, ponieważ chwilę przed tym spotkaniem będę prowadził seminarium. Natomiast warto - jak uważam - poprosić koleżanki i kolegów, którzy organizują spotkanie, by po prostu całość nagrali i opublikowali w internecie.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Spotkanie będzie rejestrowane

Spotkanie będzie rejestrowane, a nagranie umieścimy w sieci. Na pewno będzie dostępne na stronie Fundacji Panoptykon (www.panoptykon.org).

Zadacie, Gosiu, sygnalizowane tu pytania?

VaGla's picture

Zadacie, Gosiu, sygnalizowane tu pytania? :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Oczywiście, zadamy:-)

Oczywiście, zadamy:-)

Jeśli pojawią się dalsze pytania, również przedstawimy je w trakcie spotkania. Propozycje można przesłać na adres: fundacja [at] panoptykon.org.

chcieć nie znaczy wiedzieć

Ja też się zastanawiam - a najintensywniej od ostatniej konferencji na temat INSPIRE, gdzie w części końcowej prof. Grażyna Szpor zaprezentowała NOWE założenia do zmiany ustawy o dostępie do informacji publicznej uwzględniające re-use. Było to 9 czerwca, a do tej pory nie udało nam się również u Dyrektora Wiewiórowskiego potwierdzić czy są założenia, a jeśli tak to poznać ich treść. W związku z tym złożyliśy w zeszłym tygodniu wniosek do MSWiA

Najwyraźniej

LadyA's picture

Najwyraźniej zbyt intensywnie wcześniej Państwo przyglądaliście się zmianom tych ustaw i ktoś może postanowił oszczędzić sobie kłopotu odpowiadania na pytania. Wybranie sobie kilku osób, które mogą poznać założenia i projekty wcześniej, jest jednak dość niepokojące.

"samozaufanie zaufanego profilu ePUAP"

W kontekście zgłaszania uwag do tworzonego prawa...
Po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia do tzw. "zaufanego profilu ePUAP" dochodzę do przekonania, że tzw. "samozaufanie" profilu zaufanego ePUAP jest niekonstytucyjne (przekroczenie zakresu upoważnienia ustawowego), a to z racji definicji zaufanego profilu w art 3 pkt 14 ustawy o informatyzacji, zgodnie z którym potwierdzenie profilu zaufanego następuje (wyłącznie) przez organy podmiotów wymienionych w art 2 tej ustawy.

Z tego co zrozumiałem

kravietz's picture

Z tego co zrozumiałem "samozaufanie" wcale nie oznacza samozaufania tylko potwierdzenie swojego profilu za pomocą certyfikatu kwalifikowanego. Co wydaje mi się sensowne, biorąc pod uwagę uciążliwe wycieczki osobiste w celu odnowienia certyfikatu kwalifikowanego czy uzyskania ZAS-E.

--
Paweł Krawczyk
IPSec.pl - Podpis elektroniczny i bezpieczeństwo IT

sensowne rozwiązanie

Zgadzam się, że koncepcja słuszna tyle że legislatorom w projekcie rozporządzenia zbyt łatwo przyszło stworzenie dodatkowej instytucji "potwierdzenia" profilu zaufanego ePUAP przez osobę fizyczną, co jest niezgodne z ustawową definicją profilu zaufanego. To jest niuans ale należałoby na tym etapie tworzenia prawa przekazac decydentom, że coś tu nie gra... Czepiam się?

Nie mnie to oceniać -

kravietz's picture

Nie mnie to oceniać - proponuję przekazać tę uwagę do CPI, zwłaszcza że rozporządzenie jest na etapie projektu.

--
Paweł Krawczyk
IPSec.pl - Podpis elektroniczny i bezpieczeństwo IT

WiceGIODO

Jeśli tak dobrze idzie współpraca MSWiA z niektórymi kancelariami, to można spekulować, że po swoim wyborze dr Wiewiórowski zaproponuje marszałkowi Sejmu kandydaturę dr Sibigi na stanowisko zastępcy Generalnego Inspektora.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>