Plany europejskiej Komisarz ds Agendy Cyfrowej, neutralność sieci

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i jednocześnie komisarz ds Agendy Cyfrowej (Digital Agenda) wystąpiła w Paryżu na konferencji L'Autorité de Régulation des Communications Electroniques et des Postes. Jej wystąpienie poświęcone było neutralności sieci (por. m.in. Net Neutrality). Pojęcie to związane jest zarówno z degradacją ruchu, która wprowadzana bywa ze względu na strategie marketingowe przedsiębiorstw (ograniczenie dostępu do treści konkurencyjnych przedsiębiorstw, by abonenci usług oferowanych przez degradującego ruch przedsiębiorcę łatwiej docierali do treści przez niego publikowanych), jest związana również z "filtrowaniem" treści (pornografia, hazard, utwory chronione prawem autorskim, itp., ale również ograniczanie wolności słowa w znaczeniu bardziej politycznym - cenzurowanie wypowiedzi publicznych). Co na temat neutralności sieci myśli Komisarz? Zapowiada konsultacje społeczne.

Jej wystąpienie można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej, pod tytułem Neelie Kroes Vice President of the European Commission Commissioner for the Digital Agenda Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED Net neutrality in Europe Address at the ARCEP Conference (L'Autorité de Régulation des Communications Electroniques et des Postes) Paris, 13th April 2010.

Pani Komisarz stwierdziła, ze internet nie jest ze swej natury neutralną platformą. Jej zdaniem należy dopuścić do dokonywania pewnych wyborów w sferze dopuszczalności transmisji. Wśród sfer takich wyborów wymieniono prawo decydowania przez dostawcę internetu o priorytetach szybkości lub ograniczania transmisji. Neelie Kroes uważa, że przedsiębiorstwa telekomunikacyjne powinny mieć prawo kształtowania również oferty cenowej związanej z szybkością i dostępnością swoich usług (co nazwałbym - dla uproszczenia - pakietowaniem oferty). Takie pakietowanie mogłoby np. oznaczać, że przedsiębiorca powinien móc decydować, czy jego abonenci mogą mieć dostęp do sieci peer-2-peer, czy nie.

Komisja Europejska, zwłaszcza po dość głośnej dyskusji w Parlamencie Europejskim nad Pakietem telekomunikacyjnym (por. Oficjalnie opublikowano Pakiet telekomunikacyjny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a wcześniej m.in. Pakiet telekomunikacyjny: komitet pojednawczy uzyskał porozumienie w sprawie "poprawki 138") zastanawia się nad problematyką praktyk dyskryminacyjnych w sferze usług społeczeństwa informacyjnego, ale również nad przejrzystością procesu podejmowania decyzji związanych z takimi usługami (przejrzystość zasad działania Sieci).

Pani Komisarz zapowiedziała, że w swoich pracach będzie przestrzegać zasady wolności słowa, przejrzystości działań, wspierania inwestycji w sektorze telekomunikacyjnym, zasady uczciwej konkurencji oraz będzie chciała wspierać innowacje... W zakresie neutralności Sieci Komisja nie ma gotowych rozwiązań, ale Pani Komisarz zapowiedziała ogłoszenie konsultacji społecznych poświęconych temu zagadnieniu. Warto się temu tematowi przyglądać.

Polska dyskusja na temat Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych również związana jest z problematyką takiej "neutralności."

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Tak to bedzie wygladac w przyszlosci....

http://i.imgur.com/YZeFm.jpg

Pakiety, pakiety

Obrazek jest dosyć wymowny. Tak może być jeżeli chodzi o dostęp do znanych miejsc w sieci, które mają stałe i niezmieniające się IP.
Natomiast widzę problem z próbami zamykania p2p. O ile poczta, http, ssl, ftp i reszta standardowych protokołów działa na przypisanych portach i można je dosyć dobrze limitować (chociaż numer portu, na którym serwer nasłuchuje jest całkowicie dowolny), to sieci p2p nie mają standardowych portów. Oczywiście obecnie działają na określonych, ale w razie potrzeby uda się zrobić tak, by przez zwyczajne zapytanie http rozsyłać informację nie tylko o IP serwera p2p, ale także jego porcie. Czy zatem dojdzie do sytuacji, że pakiet podstawowy u ISP będzie miał otwarte porty 21, 22, 25, 80 i 110?

Zmieniła zdanie?

Pani Komisarz na ostatnich przesłuchaniach mówiła trochę co innego.

Podczas wczorajszego przesłuchania przed Parlamentem Europejskim w Brukseli nominowana komisarz UE ds. Agendy Cyfrowej Neelie Kroes jednoznacznie opowiedziała się za neutralnością Sieci. Kroes zdecydowanie odrzuciła ograniczanie dostępu użytkownikom przez usługodawców z powodów komercyjnych. Naruszanie tych zasad może być usprawiedliwiane jedynie względami bezpieczeństwa albo ochrony przed spamem.

Przeszkdzał jej tylko SPAM:

http://www.heise-online.pl/newsticker/news/item/Neelie-Kroes-opowiada-sie-za-neutralnoscia-Internetu-905804.html

Teraz lista się poszerzyła. Ciekawe co (lub kto) skłoniło ją do zmiany stanowiska?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>