Kongres Praw Obywatelskich

2010-03-25 10:30
2010-03-27 19:00
Etc/GMT+1

W dniach 25 -27 marca 2010 r., w warszawskim Kinie Kultura (ul. Krakowskie Przedmieście 21/23) odbędzie się Kongres Praw Obywatelskich, który jest zaplanowany jako "spotkanie ludzi zaniepokojonych stanem zarówno uprawnień obywatelskich jak i tzw. obywatelskich cnót". Według organizatorów stan społeczeństwa obywatelskiego w Polsce jest m.in. wynikiem sytuacji, w której wpływ obywateli na sprawy publiczne, choć formalnie zapewniony (np. zapisy konstytucyjne) jest w dużej mierze fikcyjny. W trakcie Kongresu sesje poprowadzą zarówno Fundacja Panoptykon, jak i Stowarzyszenie Internet Society Poland. Będzie sesja, której gospodarzem będzie Koalicja Otwartej Edukacji, w której działa Fundacja Nowoczesna Polska, reprezentowany będzie również Program Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego. Oczywiście znacznie więcej organizacji społecznych zaangażowanych jest w prace przy organizacji tego kongresu (wymieniam te, z którymi jestem związany instytucjonalnie lub organizacyjnie).

Głównym organizatorem Kongresu jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, która na swoich stronach odpowiada na pytanie: Czym jest Kongres Praw Obywatelskich?. Wśród przygotowywanych sesji reprezentowane są m.in. takie tematy, jak "Stanowienia prawa", "Informacja publiczna", "Prawo do prywatności", "Obywatel i wybory", "Reprezentacja społeczeństwa obywatelskiego", "Ordynacja wyborcza", "Inicjatywa obywatelska", "Domena publiczna", "Kontrola wydatków", "Łodzianie Decydują", "Inicjatywa REKLAMAkCJA", "Prawo do sprawiedliwości", "Edukacja medialna", "Ustawa o działalności pożytku publicznego", "Prawo do prawa".

Rząd (nie wiadomo kto konkretnie, ale ukazało sie na stronach premier.gov.pl, więc najpewniej rząd?) zaproponował obywatelom już dwie wersje możliwych działań naprawczych (por. Czy "grupa inicjatywna" mogłaby również liczyć na ministerialne pensje?), które to propozycje związane są z rosnącą rolą społeczeństwa obywatelskiego i społeczeństwa informacyjnego (piszę obie nazwy, chociaż wiadomo, że to po prostu chodzi o zwyczajne "społeczeństwo"). Rząd - jak twierdzi ustami Szefa Zespołu Doradców Strategicznych Premiera oraz, jednocześnie, Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów - zrozumiał ponoć, że jesteśmy już w samym środku tego społeczeństwa informacyjnego (por. O tym, że przedstawiciele państwa zrozumieli ostatni, ale czy rzeczywiście zrozumieli?). Jedna z propozycji rządowych zakłada, że powstanie "grupa inicjatywna" (por. Czy "grupa inicjatywna" mogłaby również liczyć na ministerialne pensje?), ale część organizacji społecznych, do których adresowana była ta propozycja, uważa, że chociaż należy prowadzić dialog z rządem, to jednak to rząd powinien rządzić, a jeśli chciałby spotkać się z obywatelami, to przedstawiciele rządu może... przyjdą na Kongres Praw Obywatelskich? Taka kontr-propozycja zostanie zaproponowana w odpowiedzi na ostatnie ogłoszenia rządowe.

Przy okazji warto zauważyć, że w ostatniej propozycji rządowej można było przeczytać na temat członków "grupy inicjatywnej", że "proponuje się, aby w ich wyłonieniu pomogło np. Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych". Stwierdzenie to skomentował na liście dyskusyjnej "Rejestr" Piotr Frączak, Prezes OFOP oraz przedstawiciel Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, słowami:

To może i dobry pomysł tylko... takie coś nie istnieje. Istnieje Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, które przez wiele lat było nieformalną reprezentacją sektora i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, która próbuje kontynuować w tym obszarze działalność Stowarzyszenia na rzecz FIP.

Taka drobna pomyłka, a konsekwencje znaczące. Bo oto rząd, który współpracuje z OFOP-em (chociażby przy organizowaniu Grupy Roboczej ds Społeczeństwa Obywatelskiego przy Komitecie Koordynacyjnym Narodowej Strategii Spójności i co najmniej kilku innych, ale chyba nie mniej ważnych ciałach dialogu obywatelskiego) myli się w sposób, który uniemożliwia identyfikacje podmiotu. Ciekawe.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Debata prezydencka

VaGla's picture

W czasowej okolicy obrad Kongresu Kancelaria Prezydenta RP ma zamiar zorganizować debatę na temat granic pomiędzy wolnością słowa, a bezpieczeństwem obywateli i przestrzeganiem prawa w
Internecie. Planowana konferencja jest konsekwencją organizowanego w styczniu bieżącego roku spotkania w Kancelarii Prezydenta RP. Do udziału w debacie zaproszeni będą przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, polityki i mediów...

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

nikt nie odnotował

Uprzejmie informuję, że w dniu 5 marca 2010 r.Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał ustawę z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. Moim zdaniem ustawa "ustawia" e-gov w sposób, który być może nie do końca jest zgodny z samorządowymi przekonaniami nowego ministra ds. informatyzacji. Czy będzie zgrzyt - zobaczymy.
KJM

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>