Wykorzystanie "wolne oprogramowanie" jest elementem strategii rządu Brazylii

Rząd Brazylii uruchomił właśnie nową wersję portalu e-governmentowego, który w dużym stopniu oparty jest na "wolnym oprogramowaniu". W ramach tego portalu oferuje się obywatelom "ponad 500 usług". W pierwszym etapie zaobserwowano niestabilność serwisu spowodowaną m.in. wielością treści multimedialnych. Serwis zrekonfigurowano i większość problemów usunięto, ale - zgodnie z założeniami projektu - jest on stale rozwijany i modyfikowany. Jak wynika z komunikatów rządowych - wykorzystanie "wolnego oprogramowania" przy budowie tego serwisu jest elementem realizacji strategii rządu federalnego. Twórcy serwisu stawiają sobie za cel zwiększenie otwartości rządu dla społeczności brazylijskiej, ale również międzynarodowej.

Trzeba zacząć od tekstu Brazil launches new version of their electronic government portal (oraz źródła: Portal Brasil: um novo conceito de comunicação, a także samego portalu: www.brasil.gov.br. Portal budowany jest przez ośrodek prezydencki, co wynika z ustroju republiki związkowej (tam głową państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję).

Serwis powstał w oparciu o pakiet składający się na systemie zarządzania treścią (CMS) Plone 3.1.7, wspieranego przez Zope 2.10.6 (open source web application server), a wszystko to programowalne w Pythonie. Wybrano Plone (a nie np. Drupala; por. Czekamy na drupalowe moduły wspierające strony administracji publicznej), ponieważ właśnie ten system jest wykorzystywany przez władze federalne najpowszechniej. Ważne jest również to, że nowy serwis rządowy hostowany jest w Serpro, czyli w Serviço Federal de Processamento de Dados (federalnym ośrodku przetwarzania danych, który podlega ministerstwu finansów, a obsługuje również coś, co nazwane jest TV Serpro, czyli rządowy ośrodek treści multimedialnych). Przy wdrożeniu rządowi pomagała komercyjnie działająca firma.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Otwartość

Szkoda że do takiej błahostki używają flasha.. :)

Python

Wkradła się literówka, Python - a nie Phyton. Sama idea słuszna, portal lekko ciężkawy przez multimedia ale ogólnie sprawia pozytywne wrażenie:-)

Brawo dla rządu Brazylii,

Brawo dla rządu Brazylii, za wybranie platformy opartej nie na php ale na pythonie. Oby tylko nie trafili za to na czarną listę IIPA, tak jak ostatnio Indonezja, a rok temu Kanada...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>