Dzień Ochrony Danych Osobowych 2010 - czy coś emocjonującego się będzie działo?

2010-01-28 01:00
2010-01-29 00:41
Etc/GMT+1

To będzie już IV taki Dzień. O obchodach lat ubiegłych pisałem w tekstach Dzień Ochrony Danych Osobowych (2007), Kolejny "Dzień Ochrony Danych Osobowych" i Dzień Ochrony Danych Osobowych 2009 - w minionym roku trochę się działo.... Chodzi o to, że dzień 28 stycznia jest przez Radę Europy celebrowany na pamiątkę otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych... Te obchody jednak są mało emocjonujące. Nie jestem pewny, czy coś z nich wynika...

Od 3 lat w Polsce ten dzień obchodzony jest w ten sposób, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ogłasza Dzień Otwarty w Biurze GIODO, organizowane są jakieś odczyty, spotkania i udzielane są wywiady okolicznościowe. W tym roku pewnie będzie podobnie, na co wskazuje banner migający na stronie GIODO, który - jak na razie - nie linkuje do żadnej głębszej treści (a mógłby chociaż linkować do sprawozdań z obchodów z lat ubiegłych). W każdym razie można spodziewać się wzmożonego zainteresowania prasy problematyką ochrony prywatności. Może nawet będzie jakaś konferencja?

Nie wiem, jak się skończyła zapowiedź GIODO w sprawie Google Street View (por. Google Street View - kłopoty w Szwajcarii), wiemy, do czego doszło w przypadku walki o zdjęcie w serwisie Nasza-klasa.pl. GIODO wygrał przed NSA w sprawie danych biometrycznych pracowników, ale nie wiemy, jak należy interpretować ten wyrok (i czy np. oznacza on, że nie można dziś wymagać od pracowników zdjęcia do identyfikatora, albo nr konta bankowego, by przelać mu pensję). W Warszawie personalizacja kart miejskich idzie w najlepsze, a miasto pokazało wszystkim figę z makiem. Za to zwiększa się aktywność legislacyjna w zakresie retencji danych telekomunikacyjnych, a głos GIODO w tej sprawie jest jakby mało słyszalny...

Świat pędzi do przodu i coraz więcej dookoła jest informacji, coraz łatwiej dostępnych. Czy rzeczywiście istnieje jeszcze możliwość prawnej ochrony prywatności (i danych osobowych) w wyłaniającym się z technologicznego niebytu globalnym społeczeństwie sieciowym? Jeśli nie da się w takim społeczeństwie utrzymać tajemnic, to również nie da się zapewnić prywatności. Co zatem pozostaje?

Może warto zebrać jakieś konkretne pytania, które można by - z okazji tego święta danych osobowych - zadać GIODO? W tym roku mija czteroletnia kadencja Generalnego Inspektora (por. Koniec kadencji GIODO), więc to może czas podsumowań?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Otóż i proszę: "prywatność nie jest już normą społeczną"

VaGla's picture

W kontekście powyższej notatki warto odnotować pojawienie się komentarza, zgodnie z którym prywatność nie jest już normą społeczną. Można to przeczytać w tekście Facebook's Zuckerberg Questions Privacy Expectations: "Privacy is no longer a social norm, according to the founder of Facebook, Mark Zuckerberg commenting on the rise of social networking".
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

To można łatwo

kravietz's picture

To można łatwo zadekretować w stylu art. 23 Karty Praw Podstawowych pisząc np. "szeroka i powszechna inwigilacja ze względu na X nie narusza prawa do prywatności" i sprawa załatwiona. Jak można mówić, że narusza się prawo do prywatności skoro jest napisane, że się nie narusza?

--
Podpis elektroniczny i bezpieczeństwo IT
http://ipsec.pl/

Tegoroczne hasło: „Masz prawo do prywatności w Internecie”

VaGla's picture

GIODO ogłosił Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 stycznia 2010 r. w godzinach 10.00 – 14.00 w siedzibie Biura GIODO w Warszawie (budynek Intraco, ul. Stawki 2). W notatce czytamy też:

Podczas Dnia będą Państwo mogli uzyskać porady prawne, otrzymać materiały edukacyjno – informacyjne oraz uczestniczyć w cyklu wykładów poświęconych najbardziej nurtującym problemom dotyczącym ochrony prywatności i danych osobowych. Tegorocznym hasłem Dnia jest „Masz prawo do prywatności w Internecie”. W związku z tym wykłady skoncentrują się przede wszystkim wokół tematów związanych z ochroną prywatności w świecie elektronicznym, a także ochroną praw dziecka w Internecie. Wykłady będą odbywać się w sali konferencyjnej budynku Intraco (parter). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłaszanie uczestnictwa w wykładach (tel. 022 860 73 95, e-mail: DESiWM@giodo.gov.pl).

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>