Kolejny "Dzień Ochrony Danych Osobowych"

2008-01-28 13:00
Etc/GMT+1

Tak jak w zeszłym roku - 28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. W zeszłym roku, w czasie konferencji GIODO, stawialiśmy sobie pytania: "Czy obywatele rzeczywiście tej prywatności potrzebują? Czy w dobie wszechobecnego ekshibicjonizmu jest jeszcze miejsce na prywatność?". Co będzie w tym roku? Na razie wszystko wskazuje na to, że Inspektor rozpoczął kontrolę serwisu Nasza-klasa.pl (por. komentarz: Nasza-klasa pod lupą inspektora), ale jednocześnie minister Michał Serzycki zwrócił uwagę, że coraz więcej zależy od nas samych: czy ujawnić numer telefony, czy zamieszkać w monitorowanym osiedlu - takie decyzje muszą być świadomie podejmowane przez każdego z nas (por cytat: O tym, że prawo nie ochroni naszej prywatności).

Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony przez Radę Europy (a wszystko to na pamiątkę przyjęcia Konwencji Rady Europy Nr 108 z dnia 28 stycznia 1981 r. o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych). Na stronach Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych znajdują się materiały archiwalne z zeszłorocznych obchodów.

W tym roku również można spodziewać się obchodów, w tym konferencji i materiałów prasowych. W tym roku pojawiają się też inicjatywy regionalne. I tak np. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego organizuje konferencję. Jak czytam na stronie z zapowiedzią:

Ideą zorganizowania konferencji stała się rosnąca potrzeba rozwoju, wymiany doświadczeń oraz szeroko rozumianej współpracy z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego. Próba podjęcia inicjatywy stworzenia wspólnych procedur oraz wymiany doświadczeń ma na celu realizację zintegrowanego systemu, poprzez który przetwarzane dane osobowe będą chronione w sposób najbardziej optymalny, zapewniając mieszkańcom Województwa Zachodniopomorskiego większe poczucie bezpieczeństwa.

Doniesienia i komentarze na podobny temat gromadzę w dziale dane osobowe niniejszego serwisu.

Przeczytaj również: Po konferencji prasowej GIODO na temat kontroli w portalu Nasza-klasa.pl

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Dzień otwarty w GIODO i konferencja

VaGla's picture

W dniu 28 stycznia 2008 roku Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zaprasza na Dzień Otwarty w siedzibie Biura (budynek Intraco, ul. Stawki 2, Warszawa). W programie przewidziane są spotkania z pracownikami Biura GIODO, konsultacje z prawnikami nt. ochrony danych osobowych, bezpłatne publikacje, wykłady, projekcje filmów, konkurs wiedzy oraz konkurs rysunkowy.

Podobnie jak w zeszłym roku i w tym również odbędzie się konferencja, którą organizuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki oraz Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, prof. zw. dr hab. Andrzej K. Koźmiński.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>