Konferencja: "Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć? O konieczności rejestracji stron internetowych"
Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Fundacja Nowe Media zapraszają na konferencję pt. "Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć? O konieczności rejestracji stron internetowych". Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na problem rejestracji "internetowych witryn". Pisałem o tym w szeregu tekstów, w dziale prasa, m.in. w tekstach na temat ostatnio ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu ustawy Prawo prasowe: Projekt noweli Prawa prasowego: rozumiem, że minister Zdrojewski chce rejestracji zdrojewski-bogdan.pl, Minister Zdrojewski deprecjonuje nieprawomyślne interpretacje, więc odpowiadam. Wydawało się, że ministerstwo porzuciło już pomysły powszechnego obowiązku rejestrowania wszystkiego, chociaż dyskusja zawsze się jest cenna.
Organizatorzy stawiają następujące pytania: Po co wprowadza się obowiązek rejestracji witryn? Dlaczego polscy internauci są traktowani surowiej niż ich koledzy z całej Unii Europejskiej? Czy polski system sądowy ma możliwość wyegzekwowania tych przepisów? Czy osoba niepełnoletnia ma możliwość samodzielnej rejestracji strony? Czy konieczne są zmiany w prawie prasowym? To ważne pytania.
Konferencja odbędzie się w Warszawie, w Domu Dziennikarza, Foksal 3/5, I p. (2 października 2009 r. (piątek), godz. 12:00).
W debacie wezmą udział m. in.:
- Edwin Bendyk, dziennikarz tygodnika Polityka, autor bloga Antymatrix;
- Marcin Jagodziński, Gadu Gadu, Blip.pl, autor bloga netto;
- Paweł Sito, prezes Fundacji Nowe Media;
- Udział swojego przedstawiciela zapowiedziało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Spotkanie poprowadzi Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy.
Więcej informacji na stronie Fundacji Nowe Media.
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Co jest witryną?
Moje glowne pytanie - co jest witryną? Czy moj profil na blipie to juz jest witryna? Czy strona na N-K? Czy dziennik na joggerze to jest witryna? Co autorzy ustawy mieli na mysli?
Będziesz na konferencji, ew
Będziesz na konferencji, ew czy będzie w jakiś inny sposób dokumentowana (najlepiej video)?
Ponoć będzie nagranie
Organizatorzy poinformowali w zaproszeniu, że "konferencja będzie transmitowana na stronie: blog.mediafun.pl", a więc Maciek Budzich będzie pewnie nagrywał przebieg.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
gość z MKiDN
potwierdzona jest również reprezentacja MKiDN, będzie nią Pani Joanna Kluczewska, specjalista ds. mediów w departamencie prawnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.