Konferencja: "Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć? O konieczności rejestracji stron internetowych"

2009-10-02 12:00
2009-10-02 16:30
Etc/GMT+2

Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Fundacja Nowe Media zapraszają na konferencję pt. "Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć? O konieczności rejestracji stron internetowych". Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na problem rejestracji "internetowych witryn". Pisałem o tym w szeregu tekstów, w dziale prasa, m.in. w tekstach na temat ostatnio ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu ustawy Prawo prasowe: Projekt noweli Prawa prasowego: rozumiem, że minister Zdrojewski chce rejestracji zdrojewski-bogdan.pl, Minister Zdrojewski deprecjonuje nieprawomyślne interpretacje, więc odpowiadam. Wydawało się, że ministerstwo porzuciło już pomysły powszechnego obowiązku rejestrowania wszystkiego, chociaż dyskusja zawsze się jest cenna.

Organizatorzy stawiają następujące pytania: Po co wprowadza się obowiązek rejestracji witryn? Dlaczego polscy internauci są traktowani surowiej niż ich koledzy z całej Unii Europejskiej? Czy polski system sądowy ma możliwość wyegzekwowania tych przepisów? Czy osoba niepełnoletnia ma możliwość samodzielnej rejestracji strony? Czy konieczne są zmiany w prawie prasowym? To ważne pytania.

Konferencja odbędzie się w Warszawie, w Domu Dziennikarza, Foksal 3/5, I p. (2 października 2009 r. (piątek), godz. 12:00).

W debacie wezmą udział m. in.:

  • Edwin Bendyk, dziennikarz tygodnika Polityka, autor bloga Antymatrix;
  • Marcin Jagodziński, Gadu Gadu, Blip.pl, autor bloga netto;
  • Paweł Sito, prezes Fundacji Nowe Media;
  • Udział swojego przedstawiciela zapowiedziało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Spotkanie poprowadzi Wiktor Świetlik, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Więcej informacji na stronie Fundacji Nowe Media.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Co jest witryną?

Moje glowne pytanie - co jest witryną? Czy moj profil na blipie to juz jest witryna? Czy strona na N-K? Czy dziennik na joggerze to jest witryna? Co autorzy ustawy mieli na mysli?

Będziesz na konferencji, ew

SpeX's picture

Będziesz na konferencji, ew czy będzie w jakiś inny sposób dokumentowana (najlepiej video)?

Ponoć będzie nagranie

VaGla's picture

Organizatorzy poinformowali w zaproszeniu, że "konferencja będzie transmitowana na stronie: blog.mediafun.pl", a więc Maciek Budzich będzie pewnie nagrywał przebieg.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

gość z MKiDN

potwierdzona jest również reprezentacja MKiDN, będzie nią Pani Joanna Kluczewska, specjalista ds. mediów w departamencie prawnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>