Na nowej stronie Policji będą dane poszukiwanych listami gończymi
Dziś odbędzie się briefing Podsekretarza Stanu w MSWiA Adama Rapackiego i Komendanta Głównego Policji gen. insp. Andrzeja Matejuka w sprawie internetowych baz osób poszukiwanych i zaginionych, ale już teraz dziennikarze mają swoje przesłuchy. Zapowiada się, że na policyjnych stronach internetowych pojawi się 2 tysiące nazwisk i zdjęć osób poszukiwanych m.in. za zabójstwa. Ponoć to tylko początek.
O briefingu - na stronie MSWiA, zaś o przesłuchach np. w tekście Rzeczpospolitej, pt. Rusza internetowa lista ściganych. Tutaj również cytat z p. Mariusza Sokołowskiego, rzecznika KG Policji: "Będziemy dążyć do tego, żeby wystawienie listu gończego automatycznie wiązało się ze zgodą na publikację personaliów w Internecie". Niebawem poznamy adres nowej strony Policji, na której będą gromadzone te dane. Depeszę na ten temat opublikowała również Informacyjna Agencja Radiowa i dostępna jest ona np. w serwisie Bankier.pl: Rusza internetowa lista ściganych.
Ten temat wiąże się chyba z niedawnymi doniesieniami na temat wizerunków "pseudokibiców" oraz interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich (por. Publikacja wizerunków na stronach Policji na przykładzie "szalikowców".
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Adres.
Adres strony to: poszukiwani.policja.pl
Uruchomiono także stronę: zaginieni.policja.pl
--
Pozdrawiam, Michał G.