Dyskusja na temat likwidacji abonamentu i przyszłości publicznej radiofonii

22 stycznia o godzinie 12:00 sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ma rozpatrywać informację na temat zagrożeń dla przyszłości publicznej radiofonii w Polsce w sytuacji zapowiadanej likwidacji abonamentu, stanowiącego podstawę działalności mediów publicznych. To już drugie podejście. Wcześniej odroczono posiedzenie komisji. Temat może być interesujący dla tych wszystkich, którzy interesują się mediami jako takimi. W internecie pojawia się coraz więcej treści multimedialnych, ale też trwa dyskusja na temat tego, jak ma działać iTVP (por. Umedialnienie problemu nieneutralnej i płatnej telewizji publicznej)... Publiczna radiofonia i jej finansowanie to kolejne z wartych uwagi tematów.

W komunikacie zapowiadającym posiedzenie komisji umieszczono tylko tyle, ile wskazałem we wstępie. Należy jednak odesłać czytelników do stenogramu z posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, które odbyło się 20 grudnia zeszłego roku. Wówczas również rozpatrywała dokładnie tak samo sformułowaną "informację". Przyjęto wtedy wniosek formalny, polegający na "przełożeniu posiedzenia Komisji na najbliższy możliwy termin".

Aby wprowadzić czytelników "w temat" zacytuję grudniową wypowiedź przewodniczącej komisji, poseł Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO):

...Posiedzenie zwołane jest ze względów regulaminowych, ponieważ grupa posłów z Prawa i Sprawiedliwości wystosowała do mnie pismo, w którym wnosi o zwołanie posiedzenia Komisji na przedstawiony w porządku obrad temat. Spotykamy się dzisiaj, ponieważ musiałam zwołać tę Komisję w regulaminowym terminie. Niemniej jednak przyznam, że potraktowałam jako wniosek zgłoszenie pani przewodniczącej Elżbiety Kruk podczas poprzedniego posiedzenia Komisji, poświęconego mediom i uznałam, że prezydium przeprowadzi debatę zarówno nad wnioskiem pani poseł Elżbiety Kruk jak i pana posła Jerzego Wenderlicha, i uzna, czy takie posiedzenie zwołujemy, czy nie. Posiedzenie prezydium odbyło się, ale pani przewodnicząca Elżbieta Kruk powiedziała, że nie jest jednak upoważniona do tego, żeby zamieniać to pismo na swój wniosek, więc zostaliśmy przy piśmie.

Na tym posiedzeniu Sejmu, nawet gdybyśmy bardzo chcieli, i chyba się państwo zgodzicie, nie było żadnych warunków technicznych, żeby zaprosić tu gości. I to w dodatku z 17 ośrodków regionalnych, bo była tu prośba o zaproszenie prezesów 17 rozgłośni regionalnych. Od pierwszego dnia posiedzenia tego Sejmu właściwie zmieniał się porządek obrad: były przerwy, były głosowania. Gdybyśmy dzisiaj, tak jak początkowo chcieliśmy, zwołali posiedzenie Komisji na godzinę 11, to nasi goście od godziny 11 do 20:30 siedzieliby i czekali, kiedy my łaskawie możemy do nich przyjść. Więc warunków ewidentnie nie było i na pewno merytoryczna debata z udziałem tych osób odbyć się nie może. Niezależnie od tego, że jest tutaj prośba o informację, ja wystosowałam pisma do pana prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego i do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą o przygotowanie i przysłanie nam informacji pisemnej: z KRRiT – o sytuacji rozgłośni regionalnych, a od pana prezesa Krzysztofa Czabańskiego – o sytuacji w Polskim Radiu, także z uwzględnieniem wątków abonamentowych. I ostatnia uwaga: nigdy za dużo dyskusji, ale myślę, że prowadzenie dyskusji dokładnie na taki temat w sytuacji zakładanej likwidacji abonamentu, jest trochę wywoływaniem duchów. Ja nie znam w tej chwili żadnej nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, a gdyby taka nowelizacja była, z pewnością byśmy ją znali. Natomiast słyszałam oczywiście wypowiedzi, które – jak rozumiem – mogą się ziścić, ale przy tworzeniu nowej ustawy o mediach czy nadawcach publicznych, bo taka nowelizacja chyba nas także czeka. Tyle z mojej strony w kwestii tego, na jakim jesteśmy etapie i jak to wygląda...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Insiders i outsiders.

piper's picture

Nie chciałbym podnosić tematu obietnic wyborczych PO (likfidacja abonamentu), a cytowana wypowiedz daję trochę do myślenia..

Uważam, że smutnym zjawiskiem jest fakt, iż podobnie jak w służbie zdrowia głównymi dyskutującymi nie są "klienci" systemu, a jego pracownicy. I w jednym i w drugim przypadku najgłośniejszy i często najistotniejszy głos mają osoby znajdujące się w systemie i mające z tego pewne korzyści, zupełnie zaś pomija się głos obywateli/ubezpieczonych/płacących abonament. Pomijani są zarówno przy dyskusji o kształcie systemu, jego programie, czy samym fakcie utrzymania, w tym wypadku abonamentu.

Bardzo słusznie...

VaGla's picture

Nie chciałbym podnosić tematu obietnic wyborczych...

Bardzo słusznie. Ogólna dyskusja polityczna pewnie byłaby mile widziana w innych serwisach :) Ten serwis koncentruje się nie na polityce, a na regulacjach i prawodawstwie związanym z obiegiem informacji, społeczeństwem informacyjnym, etc. Tematy polityczne są dopuszczalne o ile mają ścisły związek z powyżej zasygnalizowanym obszarem. Proszę rozsądnie korzystać z nowego prawa do publikowania komentarzy bez moderacji, które Pan otrzymał :)

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>