Koalicja pisze do ministra w sprawie kuli

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło przygotować i udostępnić w internecie specjalny serwis dla dzieci. Koalicja Otwartej Edukacji z uznaniem przyjęła inicjatywę, ale uprzejmie zapytała ministra o klauzule praw autorskich, która tam znalazła. Koalicja napisała bardzo politycznie: "Na stronie kula.gov.pl naszą uwagę zwrócił pewien niefortunny zapis na temat polityki prywatności, który – jak sądzimy – można by w łatwy sposób poprawić"...

Serwis kula.gov.pl jest nowym projektem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skierowanym do "najmłodszych, młodszych i trochę starszych". Wystarczy kliknąć (gdy ma się w przeglądarce zainstalowane narzędzia do korzystania z techniki flashowej, gdy nie jest się niewidomym lub niesłyszącym i po spełnieniu jeszcze innych kryteriów), że istotnie w tym serwisie "można zwiedzać, rysować, grać i słuchać. Na stronie znajduje się interaktywny przewodnik po polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Toruniu, Żelazowej Woli i Wrocławiu".

To, na co zwróciła uwagę Koalicja Otwartej Edukacji to klauzula znajdująca się w serwisie, o następującym brzmieniu:

Żadna część jak i całość elementów zawartych w serwisie nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym elektroniczny, mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MKiDN.

Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody MKiDN. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Koalicja zauważa w piśmie skierowanym do ministra:

Zapis ten jest sprzeczny z Art. 23 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi, że: „Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. [...]”. Sprawa podobnych napisów na płytach DVD była przedmiotem zainteresowania Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, który wskazywał, że wprowadzają one odbiorców w błąd.

O co chodzi? Można o tym przeczytać m.in. w następujących notatkach:

Nie wiadomo też, jak MKiDN podchodzi do przepisów dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publczcnego (por. Komisja daje nam 2 miesiące na transpozycję "ponownego wykorzystania informacji" oraz MSWiA ogłosiło, że ma projekt założeń do ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>