Okładki płyt i wymuszona zmiana praktyki Warnera

błyskająca płyta DVDPamiętacie państwo tekst Dwa postępowania w sprawie informacji na opakowaniach płyt DVD? Dziś "Warner Bros. Poland Dystrybucja Video informuje, że z dniem 1 lutego 2006 roku zmienia się treść ostrzeżenia na produkowanych płytach DVD oraz kasetach VHS". Nie ma jeszcze jasności co do dalszych losów drugiego postępowania wszczętego przez UOKiK, a dotyczącego Vision Film Distribution Sp. z o.o.

Jest to reakcja koncernu na wszczęcie postępowania w związku z informacjami na okładkach płyt DVD nt. zasad użytkowania, w tym bezwzględnym zakazie pożyczania oraz kopiowania utworu bez zgody właściciela praw autorskich, a także grożących za to karach pozbawienia wolności. Postępowania wszczęte przez Prezesa UOKiK miały wyjaśnić, czy te sformułowania nie wprowadzają konsumentów w błąd.

Na stronach koncernu pojawiła się dziś notatka na ten temat. Nastąpi zmiana tekstu ostrzeżenia na płytach DVD. Nowy tekst brzmieć będzie w sposób następujący:

Ostrzeżenie: Niniejsza płyta DVD obejmująca również ścieżkę dźwiękową przeznaczona jest wyłącznie do własnego użytku osobistego. Wszelkie prawa są zastrzeżone chyba, że właściciel praw autorskich udzieli wyraźnej licencji. Z wyjątkiem sytuacji dopuszczalnych przez prawo lub uzyskania zgody uprawnionego z tytułu praw autorskich, jakiekolwiek powielanie, montaż, wyświetlanie, wypożyczanie, publiczne pokazy czy inne rozpowszechnianie zawartości tej płyty DVD lub jej fragmentów czy części jest bezwzględnie zabronione. Niniejsza płyta DVD nie może być przedmiotem eksportu, odsprzedaży czy dystrybucji i sprzedaży handlowej poza terytorium Unii Europejskiej bez uzyskania odpowiedniej licencji udzielonej przez Warner Home Video. Dystrybucja w Polsce: Warner Bros. Poland sp. z o.o,. ul. Sokratesa 15, 01-909 Warszawa tel. (0-22) 864 4760 , fax.(0-22) 864 4761.

UOKiK wszczął postępowanie w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przez spółkę praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów polegającej na:

  • rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat zakresu prawnoautorskiej ochrony egzemplarzy wprowadzanych przez Spółkę do obrotu utworów w postaci płyt DVD oraz zakresu przysługujących konsumentom uprawnień wynikających z dozwolonego osobistego użytku utworów, co może stanowić działanie bezprawne w świetle przepisu artykułu 23 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631) o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które jako godzące w zbiorowe interesy konsumentów może wypełniać przesłanki praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu art. 23a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
  • oznaczaniu wprowadzanych przez Spółkę do obrotu utworów w postaci płyt DVD poprzez zamieszczanie na nich nieprawdziwych i mogących wprowadzać konsumentów w błąd informacji na temat zakresu prawnoautorskiej ochrony egzemplarzy tych utworów oraz zakresu dozwolonego korzystania z nich przez konsumentów, co może stanowić delikt nieuczciwej konkurencji zdefiniowany w art. 10 ust. 1 o ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2003 r., Nr. 153 poz. 1503 z późn zm.) o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który jako godzący w zbiorowe interesy konsumentów może wypełniać przesłanki praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu art. 23a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Doniesienia i komentarze na podobny temat gromadzę w dziale prawo autorskie niniejszego serwisu.

A więc istnieje "dozwolony użytek"...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

znajdź 3 różnice...

Znacznie bardziej podobałaby mi się okładka z treścią typu: Niniejszy utwór udostępniany jest na licencji Creative Commons BY 2.5 PL.

To znaczy, jeżeli już koniecznie musi tam być jakieś prawnicze zaklęcie...

polscy wydawcy książek też zamieszczają dziwne zastrzeżenia

Cytuję z
"Piopiół i kurz" Grzędowicza wyd. fabryka słów

"Książka ani żadna jej część nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy."

Ops... Vagla, nie wiem, czy cytując powyższe nie złamałem kilku z zamieszczonych tu zakazów ;-)p

Prawa autorskie

Witam!! Mam pytanie dotyczące praw autorskich takich produktów jak płyty cd, plakaty filmowe. Jak to wygląda w EU? Chciał bym rozpocząć działalność gospodarczą e UK, ale nigdzie nie mogę znaleść jakichś informacji na ten temat. Wiem że istnieje wiele firm, które drukują np okładki albumów na płutnie i je sprzedają, ale czy jest to zupełnie legalne??

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>