ACTA: Parlament Europejski zdecyduje 3. lipca

Zgodnie z zapowiedzią dziś Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (INTA) zajmowała się projektem Rezolucji ustawodawczej parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie zawarcia umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi... I tak dalej. Dość powiedzieć - zajmowała się ACTA. To piąta już komisja parlamentarna, która wypowiedziała się na temat rezolucji. Wszystkie, w tym dziś INTA, opowiedziały się za rekomendacją dla Parlamentu, by ACTA odrzucić. To kończy prace w komisjach, ale nie kończy pracy nad ACTA w Parlamencie Europejskim. Teraz przed nami decydujące głosowanie w Parlamencie Europejskim już nad samą rezolucją. Parlament zdecyduje plenarnie nad tym, czy - przyjmując rezolucję - odmawia wyrażenia zgody na zawarcie umowy, czy też może odrzuci rezolucję i ACTA będzie nadal żywa.

Zanim Parlament zobowiąże swojego przewodniczącego do poinformowania Rady, że umowa nie może zostać zawarta, co rekomendowały, jak do tej pory komisje parlamentarne, rezolucja musi trafić na posiedzenie plenarne. To zaś może odbyć się już w lipcu.

Temat ACTA przewidziany jest w porządku posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego, które odbywać się będzie w dniach 2-5 lipca. Debata parlamentarna na temat ACTA odbędzie się 3 lipca od godziny 15.00.

Może być różnie. Głosowania w komisjach pokazują, że nie wszyscy eurodeputowani są przekonani, że nieprzyjmowanie umowy ACTA jest dobrym pomysłem. Wielu myśli, że jednak należałoby taką umowę przyjąć.

Zepchnięcie tematu ACTA do Parlamentu Europejskiego pozwala polskim politykom na spokojne oglądanie Euro (chociaż już bez udziału polskiej reprezentacji). A przecież ACTA byłaby równie martwa wówczas, gdyby Polska zdecydowała o tym, że tej umowy nie ratyfikuje.

Nawiasem mówiąc: w poniedziałek 2 lipca (czyli dzień przed głosowaniem nad losem ACTA), Parlament Europejski będzie zajmował się tematem "pokrewnym", czyli sprawozdaniem w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie egzekwowania przepisów celnych w zakresie praw własności intelektualnej (COM(2011)0285 – C7-0139/2011 – 2011/0137(COD)).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Gdzieś można sprawdzić

Gdzieś można sprawdzić jak kto głosował?

Mi się nie udało

PablO's picture

Mi się nie udało znaleźć, a też chciałbym wiedzieć którzy posłowie posłuchali naszych maili :)

P.S. Panoptykon podaje informacje jak głosowało dwóch polskich posłów, niestety źródła brak :(

źródlem jest Panoptykon

Czego trzeba więcej. Foto?

Poseł Paweł Zalewski od kilku miesięcy był bardzo aktywny w tej sprawie. Przekonywać to trzeba innych niż polskich posłów.

P.S. 3 lipca jest debata. Głosowanie w Strasburgu 4 lipca.

Nie Panoptykon, tylko transmisja z obrad INTA jest źródłem

VaGla's picture

Nie Panoptykon, tylko transmisja z obrad komisji, która była dostępna w internecie, zresztą dość intensywnie obserwowana i komentowana, np. na Twitterze pod hashtagiem #inta.

I dokładnie tak napisałem, że 3 lipca jest debata w Parlamencie (to najbliższy punkt programu ACTA, głosowanie jest dzień później i to będzie następny punkt programu). Dałem też źródło.

Protokoły INTA są publikowane w internecie. Jeszcze nie ma takiego protokołu z poprzedniego posiedzenia. Jest tylko Pressrelease: Parliament should say NO to ACTA, says International Trade Committee. Dokumenty przygotowane na posiedzenie 20 czerwca też są dostępne. Również Documents in dossier INTA/7/06356. Chociaż nie widzę zestawienia kto jak głosował w INTA, ale liczę, że to będzie w protokole.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

to był komentarz do PablO

W protokóle nie będzie kto jak głosował. W transmitowanym obrazie nie było widać. Natomiast na sali było mnóstwo osób i niektórzy zaobserwowali.

Media o glosowaniu nad ACTA

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/polskimi-glosami-acta-padla,259936.html
http://www.wykop.pl/link/1179863/polskimi-glosami-acta-padla/

No i "Rzeczpospolita"

http://www.rp.pl/artykul/10,896142-Tworcy--rzad-zgodzi-sie-na-kradziez.html

Nagranie debaty

VaGla's picture

Dla porządku - Debata Parlamentu Europejskiego w sprawie ACTA, która odbyła się 3. lipca.

Głosowanie 4. lipca o godz. 12:30.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>