RFID: Internet przedmiotów malowany komisyjną wizją gadającego kubka jogurtu

Obok notatki na temat zarządzania internetem Komisja Europejska chce również znormalizować relacje w obszarze "internetu przedmiotów". Wiadomo: internet się rozwija, "każdego dnia pojawiają się przykłady nowych zastosowań", lodówki mogą zamawiać zapasy jedzenia, a farba może dać nam do zrozumienia, że będzie interesująco wyglądała na ścianach naszego pokoju (o innych zastosowaniach "internetu przedmiotów" pisałem w dziale RFID, bo tego w istocie dotyczy ta inicjatywa Komisji). I tu Komisja postanowiła zabrać głos, by "wspierać rozwój internetu przedmiotów", ale - poza normalizacją tego procesu - celem Komisji (a być może uzasadnieniem wprowadzenia unijnego porządku w tym obszarze) są również "środki na rzecz ochrony prywatności i danych osobowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa w miarę wyłaniania się nowych technologii" (celem są środki, ale tak to zredagowano).

Opublikowano notatkę Komisji pod obrazowym tytułem: Gdy kubek jogurtu zacznie do ciebie mówić: Europa przygotowuje się na rewolucję w Internecie (IP/09/952, 18 czerwca 2009 r.). Notatka stanowi wprowadzenie do opublikowanego właśnie komunikatu Komisji: Communication to the European Parliament, the Council, the EESC and the committee of the Regions: Internet of Things - An action plan for Europe (PDF, 12 stron), a to w ramach tematycznego portalu Komisji i działu RFID.

Notatka przewodnia Komunikatu jest napisana dość "miałko". Chyba chodzi mi o akcenty. Być może Komisja nie chciała tu denerwować unijnych obywateli zagrożeniami dla prywatności, stawiając na pierwszym miejscu korzyści, ale oczywiście zagrożenia również zauważono: "Przedstawiony dziś unijny plan działań ułatwi Europejczykom czerpanie korzyści z dokonujących się zmian, a jednocześnie uwzględni wiążące się z nimi wyzwania, takie jak kwestie prywatności, bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych"... Uśmiechną się radośnie również ci, którzy liczą na finansowanie badań w zakresie RFID, bo badania są dla Komisji Europejskiej ważnym elementem na drodze do uzyskania połączeń wszystkiego ze wszystkim. Tu zacytuję fragment Planu działania, w którym, w rozdziale pierwszym, zatytułowanym "Internet rzeczy: parasol dla nowego paradygmatu", przedstawiono wizję tego, czego Komisja się spodziewa w niedalekiej przyszłości:

One major next step in this development is to progressively evolve from a network of interconnected computers to a network of interconnected objects, from books to cars, from electrical appliances to food, and thus create an ‘Internet of things’1 (IoT). These objects will sometimes have their own Internet Protocol addresses, be embedded in complex systems and use sensors to obtain information from their environment (e.g. food products that record the temperature along the supply chain) and/or use actuators to interact with it (e.g. air conditioning valves that react to the presence of people).

Cieszmy się więc z przyszłych możliwości technologicznych, w których istotnie kubek jogurtu do nas będzie mówił (być może również przekonywał nas do kupienia się w imieniu swojego producenta). Przed nami świat, w którym każdy przedmiot będzie połączony w globalną sieć, każdy przedmiot będzie gromadził i przetwarzał informacje, każdy przedmiot będzie - bez mała - obdarzony elektroniczną wolną wolą.

W takim świecie zarządzanie internetem ma istotne znaczenie, dlatego pewnie notatki o internecie rzeczy oraz o "przejrzystości zarządzania internetem" opublikowano tego samego dnia.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>