MSWiA zaprasza do nowego spojrzenia na BIP

2009-06-22 12:00
2009-06-22 14:30
Etc/GMT+2

W prowadzonym przeze mnie serwisie jest dział poświęcony Biuletynom Informacji Publicznej. Trochę z tymi BIP-ami jest problemów, bo generalnie są ubogi w treści, niespójne, nie ma się nimi kto zaopiekować, czasem są wykorzystywane jako "zaplecze" dla pozycjonerów i innych mistrzów SEO. Miało być lepiej, bo przecież miała być poważna, gruntowna nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie BIP, ale na razie utrzymuje się kosmetyczna, "prowizoryczna" nowelizacja z 2007 roku. W międzyczasie MSWiA dogaduje się z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, by ten ostatni przejął pieczę nad biuletynami... Jednym słowem coś się dzieje, ale dość powoli.

A przecież powstają wciąż nowe "serwisy własne" administracji publicznej i zamiast uwspólniać i ujednolicać system publikowania informacji publicznej, by obywatele łatwiej mogli się z nimi zapoznawać, system się coraz bardziej rozmywa. Przy okazji projektu nowelizacji Prawa prasowego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego zaproponowało, by w wyłączeniach od stosowania tej ustawy wpisać BIP-y, co może rodzić uzasadnione pytanie o to, czy aby dziś (czyli przed nowelizacją Prawa prasowego) do wydawania BIP-ów nie powinno się stosować Prawa prasowego. Trzeba było aż medialnej burzy, aby przekonać MKiDN, by opublikowało w swoim BIP-ie projekt ustawy, chociaż napisano w uzasadnieniu, że jest on już w BIP opublikowany (chociaż nie był, a być powinien, bo to wynika z ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa). A skoro przy tym temacie jesteśmy, to aktualne jest pytanie: Czy "własne" serwisy internetowe administracji publicznej działają legalnie?... Dostępna jest nadal Biała Księga Nowego BIP z 2006 roku. Może jeszcze przyda się badaczom i akademikom. Przed nami jeszcze ustawa, którą dokonamy transpozycji dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego i tak to, mniej więcej, wygląda dziś.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało na swoich stronach notatkę pt. 22.06.2009 - "Nowe spojrzenie na BIP" - zaproszenie na spotkanie

W związku z trwającymi pracami nad zmianą ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej a także pojawiającymi się propozycjami efektywniejszego wykorzystania rozwijających się dynamicznie narzędzi teleinformatycznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do włączenia się do dyskusji i zgłaszania uwag dotyczących problematyki funkcjonowania Biuletynu Informacji Publicznej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uprzejmie zaprasza zainteresowane osoby na spotkanie w dniu 22 czerwca 2009 roku o godzinie 12.00 do sali konferencyjnej nr 457 w budynku MSWiA przy ulicy Domaniewskiej 36/38 w Warszawie, zorganizowane w celu omówienia zgłoszonych uwag i propozycji dotyczących rozwoju i funkcjonowania Biuletynu Informacji Publicznej w warstwie funkcjonalnej, technicznej i prawnej.

Udział w spotkaniu należy potwierdzić drogą elektroniczną do dnia 18 czerwca 2009 roku pod adresem: artur.miszczynski at mswia.gov.pl.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

O ile dobrze pamietam ze

O ile dobrze pamietam ze pierwsze przymiarki do Nowego BIP byly robione w czasach tzw. DSI_1 i Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Ciekawym czy cos z tych przymiarek zostalo sie w MSWiA. Bo z ducha i ludzi DSI_1 to raczej niewiele :-(

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>