Seminarium: Dostęp do informacji publicznej w Polsce – czy konieczne są zmiany?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka organizuje jutro (tj. 30 października 2008 r.) seminarium, którego celem jest analiza podstawowych problemów związanych z funkcjonowaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz poszukiwanie rozwiązań zarówno w zakresie założeń i konstrukcji ustawy, jak i praktycznych aspektów jej funkcjonowania.

Seminarium odbędzie się w godzinach 14.00-17.00 w sali konferencyjnej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ul. Zgoda 11, Warszawa, VI. Piętro. Do udziału w seminarium zaproszeni zostali praktycy stosujący ustawę (dziennikarze i prawnicy), przedstawiciele władzy państwowej i organizacji pozarządowych oraz studenci. Zaproszenie opublikowano na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (również w formacie PDF).

Zakładam, że organizatorzy przewidzieli dyskusję z udziałem uczestników seminarium, natomiast wprowadzeniem do takiej dyskusji będą wystąpienia dr Grzegorza Sibigi (Polska Akademia Nauk), adw. Pauliny Kieszkowskiej-Knapik (Baker&McKenzie), red. Mariusza Jałoszewskiego (Polska The Times) oraz Macieja Bernatta (Helsińska Fundacja Praw Człowieka). Dyskusję moderować będzie dr Adam Bodnar, Sekretarz Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Problematykę dostępności do informacji publicznej poruszam w notatkach gromadzonych w działach dostępność oraz BIP (w związku z działaniem systemu Biuletynów Informacji Publicznej). Notatki związane z szeroko pojętymi prawami człowieka gromadzę również w stosownym dziale serwisu: prawa człowieka.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>