Nowelizacja świadczenia usług drogą elektroniczną: szybko i sprawnie pozamiatane

Dziś połączone sejmowe komisje Infrastruktury i Gospodarki przyjęły sprawozdanie z prac podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (por. To był piękny mecz i "zdecydowanie odnosi się to do usługi": relacja z podkomisji sejmowej). Właściwie nic wielkiego się nie wydarzyło. Jedynie banki wywalczyły sobie wydłużenie vacatio legis w związku z uchyleniem wcześniej (nadal - w obecnie obowiązującej ustawie) istniejącego wyłączenia przepisów ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną w stosunku do niektórych czynności, którymi zwykle zajmują się banki.

Dziś też poszedłem na posiedzenie komisji i przed wejściem starałem się dowiedzieć jak to jest z tą obecnością mediów na posiedzeniach (na komisji i podkomisji jestem nie pierwszy raz, ale pierwszy raz, w zeszłym tygodniu, spotkałem się ze stanowiskiem jednego z pracowników sekretariatu, zgodnie z którym "media nie są od tego by nagrywać"; por. Nagrywam obrady komisji sejmowej. Czy ktoś może uznać, że działam bezprawnie?). Dziś usłyszałem od dwóch innych pracowników sekretariatu komisji, że media nie wpisują się na żadne listy i nie ma problemu z udziałem mediów w posiedzeniach komisji. Jednak pani, która wcześniej mi zwróciła uwagę na regulamin również dziś chciała, bym się wpisał na listę. Nie byłem przedstawicielem zaproszonych organizacji społecznych, nie byłem też zaproszonym ekspertem komisji, a "lista mediów" nie została wyłożona do podpisu. Przed rozpoczęciem obrad zapytałem przewodniczącego połączonych komisji, czy nie ma nic przeciwko udziałowi mediów w posiedzeniu - nie miał. Zapytałem, czy i jeśli tak, to gdzie mam się wpisać? Usłyszałem, że "media się nigdzie nie wpisują". Mam świadków. Posiedzenie komisji nagrałem i niniejszym prezentuję Państwu do kompletu wcześniejszych nagrań (poza nagraniem opublikowanym przy tekście podlinkowanym we wstępie tej notatki jest jeszcze nagranie z pierwszej komisji: Rozpoczęło się pierwsze czytanie noweli ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).


Przebieg posiedzenia połączonych komisji: Infrastruktury i Gospodarki. Nagranie dostępne jest również w serwisie Vimeo pod tytułem Komisja przyjęła sprawozdanie podkomisji. Na obejrzenie nagrania należy przeznaczyć 17 minut. Przepraszam, za słabą jakość nagrania (głównie to kwestia nagłośnienia, ale też jakość jest funkcją nagrywania "z ręki").

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

A czy ktoś wie, co komisja

A czy ktoś wie, co komisja przyjęła? Serwer Sejmu działa tak, że znalezienie czegokolwiek graniczy z cudem.

Co Komisja przyjęła?

VaGla's picture

Komisja przyjęła sprawozdanie podkomisji, a ta nie przyjęła żadnych zmian do przedłożenia rządowego. Trochę upraszczam, bo komisja wprowadziła jednak pewne poprawki - kwestia dat opisach ustaw i sześciomiesięczne vacatio legis dla banków, o którym napisałem w tekście. Ja teraz jestem w Sejmie, jednak punkt ze sprawozdaniem Komisji przewidziano na godzinę 23:30. Nie wiem, czy mi się będzie chciało czekać, bo jest wiele fajniejszych spraw do roboty, niż siedzieć i czekać aż poseł sprawozdawca stanie przed pustą salą (powinna być relacja video na stronie Sejmu).
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>