Debata o "głosowaniu przez internet" w poniedziałek
16 czerwca (poniedziałek) Gazeta Wyborcza organizuje debatę na temat "głosowania przez internet" (por. dział wybory niniejszego serwisu). Debata ma się rozpocząć o godzinie 11:00 i potrwać ok. dwie godziny. Debata ma być transmitowana online, a skrócony jej zapis ma się pojawić na łamach gazety.
Jak wyglądają próby wprowadzenia e-votingu w różnych krajach (por. np. Holendrzy wycofują się z pomysłów na wykorzystanie elektronicznych maszyn wyborczych)? Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysyła na różne wybory swoich obserwatorów, dlatego interesujący może być pogląd na temat "wyborów przez internet", który zaprezentuje przedstawiciel tej organizacji. Zapowiedziano w mediach, że w MSWiA trwają prace nad możliwością wprowadzenia takich wyborów w Polsce (wedle wypowiedzi ministerialnych: "w 2009 r. dałoby się zrobić pilotaż - cały system mógłby być gotowy już na wybory do Sejmu w 2011 r." - taka teza znalazła się w materiale m.in. na temat planów ministerialnych, opublikowanym w Gazecie Wyborczej, w maju). Czy PKW ma możliwości techniczne do wprowadzenia głosowania przez Internet i jakie są konieczne warunki, żeby odbywało się to zgodnie z konstytucją? To niektóre wątki dyskusji.
Zgodnie z planem: w poniedziałkowej debacie wezmą udział:
- Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej;
- Witold Drożdż, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji;
- prof. Lena Kolarska - Bobińska, Instytut Spraw Publicznych;
- Konrad Olszewski, Departament ds. Wyborów w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE
- Piotr Waglowski - prawnik, autor tego serwisu (VaGla.pl Prawo i Internet);
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>