W jaki sposób CCTV może wiązać się z RFID

Klatka z filmu The CataloguePod wpływem ostatnich notatek uruchomiłem w serwisie dział CCTV (gdzie zebrałem nieco materiałów związanych z Closed Circuit TeleVision, telewizją dozorową, telewizją przemysłową, albo - jeśli ktoś woli - telewizją w układzie zamkniętym, lub systemami monitoringu wizyjnego). W serwisie był wcześniej dział RFID, gdzie staram się gromadzić informacje na temat tagów wzbudzanych radiowo (radio frequency identification). Pomyślałem, że dla czytelników może okazać się ciekawe powiązanie ze sobą tych dwóch tematów i mam chyba dobry pomysł jak to zrobić.

Otóż oba zagadnienia wiąże ze sobą pewien filmowy projekt artystyczny, czyli futurologiczna produkcja autorstwa Chrisa Oakleya, zatytułowana "The Catalogue". Film pochodzi z roku 2004, trwa 5 minut i 30 sekund. Jak pisze sam autor: ma stanowić ilustrację wizji "us seen by them", pokazywać zjawisko katalogowania ludzi, co wiąże się nieco z pojęciem "internet of things", a także pracami Katherine Albrecht, współautorki pracy pt. "Spychips: How Major Corporations Plan to Track your Every Move with RFID" (por. również m.in. Spychips).

A więc CCTV i RFID wiąże się ze sobą w takiej troche artystycznej, trochę futurologicznej produkcji filmowej, która była pokazywana na licznych festiwalach filmowych. Zapraszam do obejrzenia:


The Catalogue autorstwa Chrisa Oakleya w serwisie YouTube. O ile w YouTube jakość filmu pozostawia wiele do życzenia, to można w lepszej jakości zobaczyć fragment w serwisie revver.com, a za dwa i pół dolara funta zobaczyć w rozdzielczości 640x480 (taką możliwość oferuje sam autor).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

reflekcja po filmie

Świetny i jednocześnie przerażający jest ten futurologiczny projekt Pana Oakleya. Oglądając go złapałam się na tym, że identyfikuję się z "katalogowanymi" - przecież też mogłam tam być. W związku z tym czuję się lekko zaniepokojona ..

Minority Report

Interesująca wizja świata permanentnej inwigilacji jest przedstawiona również w fabularnym filmie Spielberga Minority Report z 2002 r., na podstawie opowiadania P.K. Dicka. Mamy tam m.in. spersonalizowane gadające reklamy uliczne (Witam, Panie Kowalski! Powinien Pan kupić produkt XYZ.), rozpoznające ofiary dzięki skanowaniu siatkówki oka. Kto nie oglądał - gorąco zachęcam.

Dwa i pół funta, nie

Dwa i pół funta, nie dolara ;-)

Ta produkcja nie jest wcale

bqb's picture

Ta produkcja nie jest wcale aż tak futurologiczna, hitachi wykonało czip o wymiarach 0,4x0,4 mm. Można go umieścić w ciele za pomocą strzykawki, czy nawet zjeść. Zdjęcie czipa: http://www.spychips.com/blog/hitachi_rfid_powder.jpg
Strona producenta: http://www.hitachi.co.jp/Prod/mu-chip/
komentarze: http://www.pinktentacle.com/2007/02/hitachi-develops-rfid-powder/

Są już mniejsze

VaGla's picture

O czym pisałem w dziale RFID: wyprodukowano również chipa o wymiarach 0,05 na 0,05 mm: RFID - coraz mniejsze urządzenia, ale emocje nie maleją, producentem mniejszego chipa od tego, który wyprodukowała spółka Hitatchi, a który wspomina bgb, jest spółka Boffins.

Trzeba przy tym pamiętać, że jedna sprawa to wielkość procesora, a druga sprawa to antena, która jest potrzebna, by odbierać radiowe wzbudzenie i oddawać informacje.

Tak czy inaczej - urządzenia są istotnie coraz mniejsze.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

To już jest :)

Dzisiejsze systemy kontroli dostępu oparte o RFID (głównie Mifare) można sprzęgać z CCTV. Co prawda może nie w tak "futurystycznej skali", ale można.

Buu...

This video is no longer available due to a copyright claim by Chris Oakley.

:(

film link

film jest do obejrzenia na daily motion. Linka nie znam ale mozna go znalezc na blogu waldek1984.wordpress.com

masowo i w megaskali już w rudzie wiosennej

rozgrywek Ekstraklasy polskiej piłki nożnej 2009/2010,
jeśli wykonawcy zdążą wykonać umowy
lub/i
postępowania przetargowe MOSiR'ów, MORiS'ów, OSiR'ów, itp
zakończą się w czasie umożliwiającym na wykonanie systemów:
1. automatycznej identyfikacji kibiców, systemów biletowych, kasowych
2. rejestrujących obraz i dźwięk
3. integracji systemów z pkt 1 i 2 (RFID z CCTV) & systemów "bramfur" itp środków kontroli dostępu i regulacji ruchu ludzi/widzów

a z tym jest różnie, ba... patologii nie brakuje - jak to w przetargach publicznych i przy rozbieżnych interesach:
- miast i jej jednostek budżetowych,
- klubów i presji finansowej Ekstraklasa SA na nie
- firm wykonawczych, producentów i dystrybutorów urządzeń i oprogramowania
(walka konkurencyjna między nimi wg reguły "brak reguł")

= odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu

o szczegółach dyskusja może się rozwinie (tj o ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych i wynikających z niej, powstających w bólach i po czasie rozporządzeniach MSWiA)

przykład powiązania RFID z CCTV i dalej tj biometryką twarzy

np. stadion Cracovii
więcej o tym
lub http://www.cracovia.pl/pilka-nozna/news/wiadomosci/jak_wejsc_na_stadion_cracovii

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>