Piraci przejęli ifpi.com i zamierzają utrzymać tę domenę
"Organizacji International Federation of Pirates Interests nie należy mylić z organizacją The International Federation of the Phonographic Industry", chociaż obie nazwy zwijają się do skrótu IFPI. Domena ifpi.com należała wcześniej do walczącej z "piractwem", lobbingowej organizacji branży muzycznej, ale - najwyraźniej - ktoś zapomniał (jak wynika z mojego badania - już rok temu) zapłacić za przedłużenie abonamentu domeny. Zatem ludzie z the Pirate Bay przejęli domenę. Umieścili tam zapowiedź uruchomienia serwisu (oraz klauzulę, którą rozpocząłem niniejszą notatkę).
Aktualizacja: WIPO przyznało rację "antypirackiej" IFPI - szczegóły w komentarzu pod tekstem.
Na stronie znajdującej się pod adresem www.ifpi.com pojawiła się informacja, zgodnie z którą IFPI to organizacja non-profit, której celem jest walka o przetrwanie wolności informacji oraz kreatywności ludzi ("IFPI is a non-profit organisation dedicated to the survival and future of freedom of information and the creative expression of people"). Wyobrażam sobie, jak bardzo zdenerwowani są ludzie z "antypirackiej" IFPI, chociaż główna domena tej ostatniej nie uległa zmianie, a jej serwis internetowy dostępny jest pod adresem: www.ifpi.org.
W serwisie The Register cytowany jest Peter Kopimi z the Pirate Bay, który stwierdził, iż nie wie jak ktoś uzyskał kontrolę nad domeną ifpi.com, ale przekazał "piratom" tę domenę i "piraci" nie zamierzają z niej rezygnować.
W sferze organizacji pozarządowych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, trudno mówić o naruszeniu zasad uczciwej konkurencji (która dotyczy sfery gospodarczej). Ja sam pamiętam rozmowy z polskim przedstawicielem BSA (czyli Business Software Alliance), któremu w żartach roztoczyłem wizję zarejestrowania alternatywnego stowarzyszenia o nazwie zwijającej się do skrótu BSA właśnie, która to organizacja miałaby podobne cele statutowe (roztaczana wizja obejmowała również wysyłania do polskiej prasy notatek z prośbą o sprostowanie informacji w trybie stosownych przepisów prawa prasowego, "gdyż nikt z BSA nie udzielał cytowanych w tekście wypowiedzi"). W Polsce BSA nie jest zarejestrowanym stowarzyszeniem.
Widać, że w the Pirate Bay wpadli na podobny pomysł. Tyle, że the Pirate Bay jest uważane przez IFPI (teraz już trzeba pisać z dookreślnikiem "antypirackie IFPI") za "śmiertelnego wroga", tak więc przypuszczam, że sprawa będzie miała jeszcze jakiś "ciąg dalszy".
Screenshot strony znajdującej się pod przejętą przez "piratów" domeną ifpi.com
Tego typu incydenty świadczą o tym, że zaostrza się konflikt i konkurencja "na rynku idei". Nie wszystko co związane z informacją jest związane z działalnością gospodarczą, chociaż można obserwować próby "zawłaszczania" aparatu pojęciowego przez tych, którzy dysponują środkami społecznego przekazu (i dotyczy to dowolnej strony potencjalnego konfliktu). Może pojawi się renesans ochrony dóbr osobistych? Trzeba tylko pamiętać, że procesy cywilne o ochronę dóbr osobistych (nawet, gdy przyjmie się, że dobrem osobistym osoby prawnej są wartości niemajątkowe, dzięki którym osoba prawna może funkcjonować zgodnie ze swym zakresem działa (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 19 grudnia 1995 r. I ACR 1013/95; Orzecznictwo Sądów w sprawach Gospodarczych 1997/4 poz. 44 str. 59.)) toczą się zwykle dość długo. Warto też mieć w pamięci, że skrót nazwy to nie to samo co sama nazwa, a różne nazwy mogą "zwijać się" do takiego samego skrótu.
Screenshot serwisu archive.org pytanego o archiwalne zasoby ifpi.com. Z tego repozytorium wynika, że nawet w kwietniu 2007 roku pod adresem ifpi.com znajdował się "IFPI.com, my music blog"
15 kwietnia 2007 - pod domeną ifpi.com znajduje się serwis zatytułowany "IFPI.com, free music community, IFPI.com, my music blog. Trochę wcześniej była tam "formatka" Google. Serwis "antypirackiego IFPI" dostępny był pod omawianą domeną w październiku 2006 roku...
Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w dziale domeny niniejszego serwisu.
Na ilustracji: Walka Czrnobrnobrodego z porucznikiem Robertem Maynardem w zatoce Ocracoke Bay, pędzla Jeana Leona Gérome (1863-1930).
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
"antypiracka" IFPI dopięła swego
WIPO uznało roszczenia "antypirackiej" IFPI.
brokep blog
W skrócie uzasadnienie decyzji: prawa do znaków towarowych i szarganie reputacji "antypirackiej" IFPI, wprowadzanie w błąd podobną nazwą (skrót), działanie w złej wierze. Pełne uzasadnienie i komentarz brokep'a powyżej.
Co z tego, że w mojej stronniczej opinii brokep ma rację w tej sytuacji, celnie zbija argumenty WIPO- argumenty służące jednej stronie, niezauważające roszczeń drugiej. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Śmieszny wniosek jest taki, nie trzeba pamiętać o przedłużaniu praw do domeny i tak można ją odzyskać, nawet po roku.
Jest jeszcze odwołanie, a pewnie pozostanie tylko walka w sądzie...
echh
Jeszcze linki do źródeł
Tak, tak. Ja o zamieszaniu napisałem z lekkim poślizgiem (miesięcznym), jednak uważam, że ta sprawa jest ciekawa. Dlatego warto przybliżyć nieco tło. Ciekawe jest też to, że poza relacją (podlinkowaną we wcześniejszym komentarzu) nie jest dostępna nigdzie treść decyzji WIPO w sprawie domeny (albo ja jej nie mogę znaleźć - chociaż ta treść byłaby też interesująca).
W brokep blog (blog Petera "Brokepa" z The Pirate Bay) cytowany jest (notatka z 30 listopada) mail z WIPO, w którym m.in.:
Decyzja WIPO datowana jest podobno na 19 listopada 2007.
O zamieszaniu we wcześniejszych doniesieniach:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
IFPI.com
WIPO Arbitration and Mediation Center, Administrative Panel Decision, IFPI Secretariat, IFPI International Federation of the Phonographic Industry v. Peter Kopimi Sunde aka Brokep, Case No. D2007-1328, November 19, 2007.
Napisy wracają
Napisy do filmów wracają tym razem w sieci http://freenetproject.org/
powstal specjalny board gdzie ludzie sie wymieniają napisami. oto jeden z postow w aplikacji frost na pl.napisy.
(adres został specjalnie zmieniony)
I teraz co z tym fantem zrobić? Zawiadomić zaiks? czy może policję? A może jest to legalne?
__________
----- Slownik ----- 2007.11.29 - 15:26:14GMT -----
wstawiam ZIP z napisami
(napisy pochodza z servera napisy.info.pl)
ponad 3.200 napisow do filmow.
Calosc w archiwum: 60 MB
CHK@r3ch--sJZryKeZJzgPdvr84ltOfybvdjSNYef36zS9c,V0hSdQsedQwjfBG9aH4crAmDuvcwYw-9-IBzSqbuqEM,AAIC--8/napisy_info_40000-49999.zip
[ 60mb ]
:)
-Slownik
_______________________________________
----- dancios@An_Af5cTk8sUr8yw_PlYCWbqNQo ----- 2007.12.01 - 01:51:32GMT -----
wszystkie jakie wyszly ? w serwisie ?
----- Slownik ----- 2007.12.01 - 14:35:03GMT -----
kurcze nie wiem, ale chyba nie - jak widac sa tam serie numerow od 40000 - 49999 (wg numeracji Napisy.info.pl )
ale jak pisalem 3.200 napisow to juz cos - dobry poczatek :)
-Slownik
Z informacji Dziennika
Z informacji Dziennika Internautów z wczoraj wynika, że TPB stracił domenę.
Moja korespondencja z WIPO
Wczoraj wysłałem do WIPO maila, którego można przeczytać na moim joggerze (http://minder.jogger.pl/). Generalnie skarżyłem się, że jakiś facet zarejestrował "moją" domenę, bo dwa miesiące spóźniłem się z odnowieniem i teraz chcę ją odzyskać.
Dzisiaj dostałem od nich odpowiedź. Podziwiam tempo - pewnie mają gotowy szablon. Odpowiedź w sprawie "kamyczka".