Narodowy Program Foresight "Polska 2020"

Lornetka opublikowana w 1905 rokuWłaśnie zostałem powitany w gronie Ekspertów Zewnętrznych Narodowego Programu Foresight Polska 2020. Narodowy Program Foresight uruchomiony został przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w grudniu 2006 roku. Program obejmuje trzy pola badawcze: Zrównoważony Rozwój Polski, Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne oraz Bezpieczeństwo. Jednostką odpowiedzialną za realizację Narodowego Programu Foresight „Polska 2020” jest konsorcjum, którego koordynatorem jest Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, a członkami: Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Pentor Research International.

Materiały dotyczące tego programu dostępne są na stronie foresight.polska2020.pl. Celem Narodowego Programu Foresight „Polska 2020” jest:

  • Określenie wizji rozwojowej Polski do 2020 roku.
  • Określenie – poprzez konsensus z głównymi interesariuszami – priorytetowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych, które w perspektywie wieloletniej wpłyną na przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego.
  • Racjonalne wykorzystanie wyników badań w praktyce oraz stworzenie dla nich preferencji w przydziale środków budżetowych.
  • Przedstawienie znaczenia badań naukowych dla rozwoju gospodarki oraz możliwości ich absorpcji przez gospodarkę.
  • Zbliżenie zasad polskiej polityki naukowej do wymogów UE.
  • Kształtowanie polityki naukowej i innowacyjnej w kierunku Gospodarki Opartej na Wiedzy.
  • Racjonalizacja nakładów realizowanych ze środków publicznych.
  • Stworzenie języka debaty społecznej oraz kultury myślenia o przyszłości, prowadzące do koordynacji wspólnych działań dla rozwoju gospodarki i poprawy jakości życia w Polsce.

Co to znaczy być Ekspertem Zewnętrznym Narodowego Programu Foresight Polska 2020? Będę wypełniał ankiety :) I to całkowicie "za gratis" i "ku chwale Ojczyzny".

Foresight to systematyczny, przyszłościowy sposób docierania do informacji w celu budowania średnio lub długookresowej wizji rozwojowej, jej kierunków i priorytetów, służący jako narzędzie podejmowania bieżących decyzji i mobilizowania wspólnych działań.
(...)
Pojęcie foresight w języku angielskim oznacza „przewidywanie” i nie ma jednowyrazowego polskiego odpowiednika. Można je rozumieć jako spojrzenie lub sięgnięcie w przyszłość, przy czym nie chodzi tu tylko prognozę, ale także o możliwość wpływu na bieg wydarzeń. Foresight ma na celu wskazanie i ocenę przyszłych potrzeb, szans i zagrożeń związanych z rozwojem społecznym i gospodarczym oraz przygotowanie odpowiednich działań wyprzedzających z dziedziny nauki i techniki.

A zatem czas zabawić się w wizjonera. Oczywiście chętnie poznam wizje innych (ku czemu będę miał szansę zarówno w ramach projektu, ale liczę również, że komentatorzy niniejszego serwisu zechcą się podzielić swoimi wizjami).

Termin zakończenia realizacji Narodowego Programu Foresight „Polska 2020” ustalono na 30 czerwca 2008 r. Jako ilustrację do tej notatki umieściłem lornetkę z repozytorium Commons Wikimedia: Image:Prismendoppelfernrohr 1905.jpg. Wedle opisu grafika ta (chociaż przeniesione do postaci cyfrowej) - należy już do domeny publicznej, a to ze względu na to, że od śmierci twórcy tego utworu minęło już 70 lat. Być może jedną z wizji rozwojowej Polski do 2020 roku winna być analiza tego "ile" utworów nadających się do wykorzystania w cyfrowych, społecznych środkach komunikacji przejdzie do domeny publicznej. W styczniu 2020 roku do domeny publicznej przejdą (co do zasady) utwory, których twórcy (ostatni żyjący współtwórcy) zmarli w 1949 roku (ewentualnie te utwory, które w 1949 roku były pierwszy raz rozpowszechnione, a ich twórca nie jest znany).

Trochę to głupio tak odliczać lata od śmierci twórców (a może nawet czekać na nią, by móc korzystać z czasem z ich twórczości)... I chociaż "przemysł dóbr kultury" zabiega wciąż o przedłużanie okresu, w którym prawa autorskie przysługują, to już się pojawiają głosy, że może lepiej pozwolić beneficjentom praw (a przypominam, że mam na myśli sytuację, w której twórcy już nie żyją, więc z ich dorobku korzystają na zasadzie "monopolu własności intelektualnej" podmioty, które nie wykazały się twórczą pracą), by mogli przedłużać czas ochrony utworów tak długo, jak będą chcieli, byle robili to rok roczne, np. w specjalnie do tego powołanym urzędzie. Istnieje potencjalne niebezpieczeństwo, że to, co w ramach dziś obowiązujących zasad przeszłoby do domeny publicznej, jeszcze długo nie przejdzie do tej domeny. Tak długo, jak będzie się opłacało przedłużać za symboliczne fee czas ochrony. To już nie ma wiele wspólnego z twórczością, a raczej z "wyrachowanym biznesem" (w tym sensie, że trzeba będzie rachować, czy się jeszcze opłaca przedłużać w urzędzie, czy przedłużenie się już nie opłaca). A prawo autorskie miało chronić autorów, by promować twórczość...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Grono ekspertów rośnie

Otrzymałem podobne powitanie we wtorek. Cieszę się, że i Ciebie w tym projekcie nie zabraknie, zawsze to jeden głos praktyka więcej.

EPO - scenariusze na przyszłość

W ramach tego projektu polecam przeczytanie opracowanych przez Europejski Urząd Patentowy scenariuszy na przyszłość. Dotyczą one przedewszystkim patentów, ale także szeroko rozumianej właśności intelektualnej - nawiązuje to napewno do "Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne oraz Bezpieczeństwo": link do PDF

Kazdy moze zostac ekspertem Foresight

Zglaszac sie moze kazdy, Pentor chyba bedzie szczesliwy jezeli zglosi sie wielu ekspertow gotowych pracowac za darmo ;->.

Tak właśnie :)

VaGla's picture

Skoro nie wypadało mi odmówić polecającemu i z pełną świadomością, że "zewnętrzny ekspert" to określenie dość przewrotnie wybrane, przynajmniej pochwaliłem się, że robie coś "ku chwale Ojczyzny", a nie tylko myślę o ciężkiej kasie, którą mógłbym zarobić w czasie poświęconym na wypełnianie ankiet :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Foresight...

Nie wiem, dlaczego po pierwszym kliknięciu na odpowiedź pojawił się komunikat 'podałeś nieprawidłowe rozwiązanie zadania' - ale miło, że ktoś z góry ocenia moje wypowiedzi ;)

A tak poważnie, to Foresight ciekawym projektem jest, 'zapisałem' się do tego już kilka miesięcy temu. Od tej pory dostałem dwie dość duże ankiety, z czego jedną na mniej więcej dzień przed deadline na odpowiedzi, drugą - wymagającą poważnego zastanowienia - też z dość krótkim czasem odpowiedzi. Na żadną nie zdążyłem odpowiedzieć, mam nadzieję że kolejne dadzą już normalny czas na reakcję :)

pozdrawiam
Łukasz
--
http://7thguard.net

4,5 tys zewnętrznych ekspertów

VaGla's picture

Wedle informacji, które uzyskałem z Pentor Research International S.A. - w zweryfikowanej bazie znajduje się około 4,5 tys rekordów (stan na początek 48 tygodnia). Czyli to jest odpowiedź na pytanie: ilu "zewnętrznych ekspertów" obecnie bierze udział w programie :)

Poproszono mnie jednak, bym zaznaczył, że "struktura grupy jest zróżnicowana (20 obszarów)", by czytelnicy nie pomyśleli, iż zgromadzono "małe miasteczko ekspertów, ludzi znających się na wszystkim"...

Jednym z elementów, które zachęcają do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu jest to, że nazwiska "Zewnętrznych ekspertów" mają być wydrukowane (gdy taki "zewnętrzny ekspert" się na to zgodzi) w raporcie kończącym projekt. Wyobrażam sobie raport i sytuację, w której zgodzili się na wydrukowanie nazwiska wszyscy...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Ja tez zostalem zaproszony i

DES's picture

Ja tez zostalem zaproszony i ciesze sie ze bedziemy wspoldzialali w tym projekcie.

Ciekaw natomiast jestem jak decydenci podejda do wynikow foresightu - bo metoda delficka daje niekiedy niespodziewane wyniki (co nie oznacza ze nieprawidlowe).

To może spotkanie zrobic?

VaGla's picture

Skoro udało sie zrobić jedno spotkanie użytkowników bez tematu, to może "Wizja Polski w 2020 roku" mogłaby być tematem kolejnego "spotkania dyskusyjnego"? To byłby już drugi temat, bo wcześniej miałem pomysł, by zrobić spotkanie na temat możliwości wykorzystania serwisów internetowych w działalności pro bono...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Ja jestem za

DES's picture

Mam nadzieje ze takim spotkaniem i pogawedka o przyszlosci nie zaburzymy wynikow metody delfickiej ;-)

Jarek o Deklaracji Kapsztadzkiej i Otwartej Edukacji

VaGla's picture

W kontekście wizji rozwoju Polski warto odesłać czytelników do tekstu Deklaracja Otwartej Edukacji, w którym Jarosław Lipszyc zachęca do wzięcia udziału w projekcie tłumaczenia na język polski Deklaracji Kapsztadzkiej - pokłosia "zlotu projektów otwartej edukacji z całego świata".

Jarek napisał:

Dzisiejsza szkoła swoimi korzeniami sięga czasów industrializacji, gdzie liczyło się "twarde" kształcenie oparte na pamięciowym opanowaniu materiału i procedur. Dobry pracownik raz uczył się zawodu, który wykonywał do końca życia. W czasach społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy to podejście jest niewystarczające, bo na znaczeniu zyskują inne umiejętności - zdolność do ciągłego doskonalenia i samodzielnego rozwiązywania problemów.

W tym kontekście oraz w kontekście wątku, w którym umieszczam ten komentarz, pomyślałem, że warto chyba zagnieździć tu pewną interesującą prezentację z YouTube: Did you know?


Autorem tej prezentacji jest Karl Fisch, chociaż ta prezentacja to w istocie remiks istniejących wcześniej prezentacji i tez: źródła prezentacji do pobrania.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Zaczyna się

VaGla's picture

Oho. Zaczyna się pierwszy etap. Pierwsze pytania dotyczą tezy "T6. Upowszechni się świadomość znaczenia ochrony własności intelektualnej". Nie ma jak odpowiedzieć, że - być może - ochrona własności intelektualnej w takim modelu, w jakim próbuje się go forsować dziś, to nie jest to, co się wydarzy w przyszłości. Autorzy ankiety po prostu nie uwzględnili takiej możliwości. Sposób zadania pytań sugeruje, że wzrost "znaczenia ochrony własności intelektualnej" to jest to, co - jak rozumiem - jest pożądane z punktu widzenia projektantów badania...

Następne pytanie dotyczy tezy "Środowisko pracy przedsiębiorstwa będzie sprzyjać kreowaniu kapitału intelektualnego"... Tyle, że nie tak postawiony problem nie przewiduje, że praca może opierać się w modelu rozproszonym, zdalnym... No i otwarte pozostaje pytanie o "kapitał" (coś, co da się spieniężyć?) intelektualny...

Idźmy dalej...

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>