Państwo w cyfrach i wykresach, a wykresy w serwisie

Wskaźnik czytelników bibliotek publicznych na 1000 osób spadł o niemal 1% w stosunku do 2009 roku. W tym samym czasie księgozbiór bibliotek w przeliczeniu na 1000 osób zmniejszył się o 0.88 %, zaś współczynnik "Ludność na 1 placówkę biblioteczną" wzrósł o 1.25 % (chociaż w stosunku do 2008 roku). To są dane z Głównego Urzędu Statystycznego, ale zostały przetworzone i opatrzone wykresami. To element nowego serwisu internetowego Fundacji ePaństwo, która to fundacja jest również wydawcą serwisu Sejmometr.pl.

Serwis ePanstwo.net pokazuje, że ostatnio cena gruntów średnich (żytnio-ziemniaczanych) spadła, chociaż od 1999 roku do 2009 roku stale pięła się w górę. Zwiększają się wydatki budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zmniejszyły się nakłady na działalność innowacyjną w przedsiębiorstwach zarówno przemysłowych, jak i w przedsiębiorstwach z sektora usług... Zwiększyły się ceny biletów do kina i do teatru,

To nie są nowe dane. To są jedynie dane zestawione i opatrzone wykresami. Być może udałoby się je wzbogacić danymi z innych źródeł, udostępniając API - zaprogramować wizualizacje wzajemnych relacji, na przykład sięgając do danych projektowanych w ustawach budżetowych sprawdzić, jak budżet państwa wpływa na poszczególne wskaźniki (por. W ramach przejmowania państwa: dane budżetowe). To kolejny przykład działania "re-use" (ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego) w praktyce.

A co można z takimi danymi zrobić w dostrzeganych w Sieci modelach biznesowych? Skoro wiemy, że "odbiornik telewizyjny LCD,32 cale" kosztował przeciętnie w 2009 roku 2040,8 złotych, zaś w 2010 roku już (tylko) 1868,59 złotych, to wzbogacając takimi informacjami popularne w Sieci porównywarki cen można przedstawić konsumentom nowe narzędzia analityczne.

Serwis ePanstwo.net znajduje sie "w fazie beta". Nie wszystko jeszcze działa tak, jak powinno, nie wszystko prezentowane jest tak intuicyjnie, jakby mogło być prezentowane. Ale można spodziewać się, że stopniowo będzie lepiej. Oczywiście jeśli uda się przeskoczyć wszystkie ewentualne kłody, które ktoś może chcieć rzucać Fundacji pod nogi. Zobaczymy.

Przejmujemy państwo.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>