Rusza drugi sąd arbitrażowy w sprawach domen

Niedawno informowałem o zmianach w regulaminie NASK (można o tym przeczytać w notatce Nowy regulamin NASK zacznie obowiązywać już niebawem) oraz o tym, że ze zmian w tym regulaminie wynika, iż Sąd Polubowny przy PIIT nie będzie już jedynym sądem polubownym w Polsce, który będzie mógł rozstrzygać spory o prawa do nazw domenowych. Dziś zaś informacja o tym, że uruchamiany jest właśnie Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

W nadesłanej przez NASK notatce prasowej czytamy:

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej będzie rozstrzygał spory dotyczące nazw domeny internetowej „.pl”. Jest to już drugi, po Sądzie Polubownym do spraw Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, arbitraż specjalizujący się w tej dziedzinie.

Wchodzący w życie 18 marca 2007 r. nowy Regulamin określający warunki rejestracji i utrzymywania nazw domeny „.pl”, dla której rejestrem jest NASK, jest otwarty na możliwość powstawania kolejnych sądów arbitrażowych do spraw domen internetowych. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu spory dotyczące nazw domeny „.pl” mogą być rozpatrywane przed jednym ze stałych sądów polubownych działających przy instytucjach, które łączą z NASK porozumienia o współpracy. Lista tych sądów jest dostępna na stronie internetowej http://www.dns.pl/spory.html.

Rozpatrywanie spornych spraw przed sądami polubownymi ma długą tradycję w świecie gospodarki i biznesu. Arbitraż działa zdecydowanie szybciej od sądu powszechnego, jest tańszy i sprawnie reaguje na zmiany zachodzące na rynku. Wraz z rosnącą liczbą rejestracji domen internetowych rośnie zapotrzebowanie na ten rodzaj pomocy prawnej. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom w tej dziedzinie, Sąd Arbitrażowy Krajowej Izby Gospodarczej i NASK stworzyły podstawy organizacyjno-prawne dla profesjonalnego i szybkiego rozstrzygania sporów dotyczących nazw domeny internetowej „.pl”.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

mam pytanie, posiadam

mam pytanie, posiadam domenę nazwa naszej firmy .waw.pl inna firma o tej samej nazwie posiada 2 domeny nazwa firmy .pl i com.pl , w jaki sposób możemy ubiegać się o jedną z domen którą posiada ta druga firma? (pl lub com.pl) nie jesteśmy konkurencją (inne branże) obie firmy działają na rynku ogólnopolskim, my siedziba warszawa oni kraków.

pytanie do prawnika

To raczej pytanie, na które odpowiedź znacznie przekracza ramy komentarza w sieci. Zwłaszcza, że aby na nie rzetelnie odpowiedzieć, potrzeba trochę więcej informacji, niż to co Pan podał. Polecam udać się po poradę do rzecznika patentowego. Do prowadzenia sporu przed sądem i tak będzie Pan musiał wynająć specjalistę.

Alternatywa: zwrócić się bezpośrednio do tej firmy z propozycją odkupienia jednej z tych domen (ale cena będzie najprawdopodobniej z kosmosu).

Ponadto, to, że macie

Ponadto, to, że macie Państwo takie same nazwy wcale nie sprawia, że narusza ktokolwiek czyjekolwiek prawa, tym bardziej, że firmy są z różnej branży...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>